Kolik letos rodiče za vybavení školáků zaplatí a jak jsou na výdaje připraveni zjišťoval Deník Rovnost. „Seznam věcí ještě nemáme, ten dostaneme ve školách začátkem roku. Jistý je ale kvalitní batoh, který zajistí pevná záda hlavně mladší dceři, která jde do šesté třídy. Na tom šetřit nechceme. K tomu penál a jsme na dvou tisících korunách. Druhá dcera jde na gymnázium, vybavení si vybírá sama, jen si řekne o peníze,“ počítala náklady za vybavení dcer Markéta Dvořáčková ze Znojma.

Nezbytné budou i tenisky a vybavení do tělocviku a velkou část rozpočtu seberou i zdánlivé drobnosti jako je vybavení na výtvarnou výchovu, sešity, bloky a obaly na učebnice. „Holky také přes prázdniny vyrostly a potřebují nové boty a oblečení, počítám, že výdaje na začátku školního roku vyjdou pro každou na pět tisíc korun,“ připravovala si rezervy v domácím rozpočtu Dvořáčková.

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřel bývalý, dlouholetý starosta Hrušovan nad Jevišovkou Miroslav Miloš.
Zemřel Miroslav Miloš, dlouholetý starosta Hrušovan nad Jevišovkou

I dvakrát do týdne se už v těchto dnech předzásobují vybavením pro školáky například v Papírnictví Znojmo Reproservis sídlící naproti znojemského autobusového nádraží. Přestože největší nápor nakupujících čekají třetí týden v srpnu a pak začátkem školního roku, kdy žáci dostanou seznamy nutných potřeb od vyučujících. „U děvčat vedou oblíbené duhové motivy, kluci upřednostňují kostičky Minecraft, auta nebo traktory. Najdou je na taškách, penálech, svačinových boxech či takzvaných zdravých lahvích i sešitech. Můžeme jim je dle přání i objednat,“ uvedla manažerka obchodu Gabriela Novotná.

Navýšení cen od dodavatelů a výrobců potvrdila. „Přestože nakupujeme přímo u zdrojů, ceny šly nahoru v průměru o patnáct procent. Nejvíce zdražil papír, jehož rostoucí cenu zaznamenáváme s každou další dodávkou zboží, jedná se o navýšení i o padesát až sedmdesát procent, naštěstí jsme dostatečně předzásobeni. Kupujícím poskytujeme také výraznou množstevní slevu,“ zdůraznila Novotná.

Znojemští strážníci
Stížností přibývá. Strážníky ve znojemských parcích posílí státní policisté

Rodičům letos s vybavením školáků pomůže i mimořádný příspěvek pět tisíc korun, který schválila vláda. Těm, kteří pobírají přídavky na děti, přijde částka z ministerstva práce a sociálních věcí automaticky, ostatní si o něj musí požádat. Stačí k tomu vyplnit formulář přístupný na stránkách ministerstva od půlky srpna nebo zajít na vybraný na vybraný Czech POINT. „Požádám si o něj na obě dcery a je jasné, že celý příspěvek na vybavení do školy utratíme,“ má jasno Markéta Dvořáčková.

Jak moc se aktuální krize projeví na nákupech zákazníků, si zatím odhadovat netroufají ani v brněnské prodejně Koh-I-Noor ve frekventované Masarykově ulici. „Zlevňovat v době, kdy narůstá doslova úplně všechno, možné není. Budeme rádi, když některé produkty ponecháme na stejných cenách, jako doposud,“ sdělil za firmu mluvčí Jan Kubát.

Zároveň poradil, aby rodiče nenechávali přípravu svých ratolestí do školy na poslední chvíli. „Určitě je dobré jít nakoupit včas, aby se zákazníci vyhnuli frontám a především, aby na ně měly prodavačky dostatek času. Hodně klientů totiž potřebuje při výběru poradit,“ doporučil Kubát.