Objížďky komplikovaly například minulý pátek život cestujícím i řidičům na lince mezi Znojmem a Brnem. „Linka 108 zkolabovala, zpoždění jsou až hodinu," varovala Znojemská dopravní společnost na svém facebookovém profilu. „Jsou to situace, které se stávají nepravidelně a nepředvídatelně právě kvůli množství objížděk po cestě," argumentoval jednatel společnosti Karel Psota.

S komplikacemi u školních autobusů řidiči a dispečeři počítají. „Řešíme to podle možností. Když například autobus z jednoho spoje podle jízdního řádu stojí a půl hodiny čeká, než vyrazí na další linku, tak může vyjet místo dalšího autobusu, který je zpožděný, a ten pak pojede jeho linku," vysvětloval Psota.

Zpožděním podle něj nelze úplně předejít. „Ale děláme, co umíme a můžeme. Pomáhá třeba i policie. Když policisté vidí, že od nádraží jede dolů na Vídeňskou autobus, tak příslušný směr nechají jet déle, abychom projeli," dodal Psota.

Děti ze školních autobusů často míří například na základní školu na náměstí Republiky. „Občas měly zpoždění již v uplynulém školním roce. Stávalo se to nahodile a většinou děti přicházely nejpozději pět, deset minut po osmé ráno," připomněl ředitel školy Zdeněk Mikulič.

Jak dodal, někdy sám odhadne, zda přijdou dojíždějící žáci později. „Když jdu před sedmou do školy od Mariánského náměstí dolů, vidím, jestli je silnice ještě celkem volná, nebo už tam stojí dlouhá kolona. Bývá to každý den jiné," poznamenal Mikulič.

Ocenil, že se žáci za zpožděné autobusy neschovávají. „Ve škole bývají do pár minut, nezneužívají toho. Počítáme s tím, že když je na průtahu kolona, mohou děti třeba z Mašůvek nebo Citonic přijet o něco později, protože jejich autobus zkrátka nemá kudy jinudy jet," dodal ředitel.

Aby děti spěchaly do škol bezpečně, zamíří od úterka k přechodům policisté a strážníci.

Potvrdila to mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová. „Ráno před začátkem vyučování, i odpoledne, když děti chodí domů, budeme na začátku školního roku věnovat okolím škol a přechodům pro chodce v jejich blízkosti zvýšenou pozornost. Chystáme i besedy se žáky některých škol o tom, jak se v silničním provozu chovat bezpečně," sdělila mluvčí Drahokoupilová.

Dopravu ve Znojmě a okolí komplikuje od jara oprava mostů přes železnici u Rooseveltovy ulice. Nyní silničáři zahájili také opravy průtahu Hradištěm, které s sebou postupně ponesou rovněž sérií omezení a objížděk. Situaci komplikují i další opravy u Citonic a Bezkova.