Druhé kolo přijímacích zkoušek se rozhodli vypsal ředitelé středních škol a učilišť na Znojemsku. I když ještě není jasné, kolik studentů na školy nastoupí, ředitelé odhadují, že množství neobsazených míst bude podobné jako vloni.

„Další kolo jsme vypsali minulý pátek. Už teď je jasné, že přijatých studentů je méně, hlavně do učebních oborů. Populační exploze je u konce, tak pro nás začínají horší časy. Jestli bude třeba, zorganizujeme i kolo třetí,“ popsal ředitel učiliště řemesel v Moravském Krumlově Jiří Psota.

Neberou přihlášky vážně

Na nezájem studentů si nemůže stěžovat ředitel znojemské ekonomické školy. „Enormní přetlak je výsledkem nešťastného principu přijímacího řízení. Přihlášky se neberou příliš vážně, je tam příliš velký demokratický princip. Je to jen jakási ilustrace stavu. Skutečný zájem o naši školu ale trvá i vzhledem k tomu, že každý rok se naše obory vylepšují a modernizují,“ řekl Karel Rivola.

Až pět tisíc korun mohou získat žáci od kraje na studium na učilištích na ulici Dvořákova a Uhelná. „Největší zájem je právě o obory, na které stipendiem přispívá Jihomoravský kraj. Žáci tedy dávají přednost těmto učebním oborům. Nejnižší zájem je o obráběče kovů a nejvíce se hlásí na elektrikáře, truhláře, tesaře a taky podnikání,“ řekla zástupkyně ředitele učiliště na ulici Uhelná Vladislava Hrabětová. Počet přihlášek odpovídá celkové kapacitě a příští týden budou vyhlašovat druhé kolo přijímacího řízení.

Více přihlášek se letos sešlo na pedagogické škole. „Přišlo nám kolem pěti set přihlášek. Nyní nám rodiče nosí zápisové lístky,“ informoval ředitel Vladimír Holík.

Jasno až prvního září

Podobně hodnotí letošní počty přihlášek a vrácených zápisových listů i ředitel učiliště na Přímětické ulici Libor Hanzal. „Už se nám pomalu vrací zápisové lístky, ale kdo nastoupí do prvního ročníku, to uvidíme až prvního září. Stává se, že i o prázdninách přijdou a chtějí lístek zpět. Potom jdou na jinou školu, kde se uvolnilo místo. Jako každý rok, převyšuje počet přihlášek nabídku na studijních oborech hotelové školy i vyhledávaných učebních oborech. Nejmenší zájem je naopak o prodavačky. Je víc než pravděpodobné, že tento obor v příštím školním roce neotevřeme,“ uvedl Hanzal.

Druhé kolo letos nečeká na zájemce o studium na znojemském gymnáziu. „Zatím běží zákonná lhůta na odevzdání zápisových lístků. Proto ještě nemáme jasno, kolik studentů k nám nakonec nastoupí. Odhaduji ale, že to bude podobné jako loni. A stejně jako minulý rok nebudeme vypisovat druhé kolo a znovu podstupovat toto martyrium, ale oslovíme žáky, kteří skončili v přijímacím řízení pod čarou,“ vysvětlil ředitel Gymnázia Dr. Karla Polesného Jiří Peroutka.

SYLVA PAVLAČKOVÁ
MONIKA CHODĚROVÁ