„Nahlášeno mám padesát škol z celého Znojemska, některé z nich jsou ale spojené z dřívějších základních a mateřských škol. Takže by jich prakticky bylo ještě více. Ve Znojmě stávkovaly mateřinky i některé základní a střední školy, na vesnicích pak prakticky všechny školy,“ uvedla šéfka školských odborů na Znojemsku Růžena Šalomonová.

Podle ní byli někteří pedagogové ještě radikálnější. „Například z mateřské školy na Pražské mi jako podnět volali, že pokud pan ministr nezmění svůj postoj ke mzdám ve školství, že máme vyhlásit stávku neomezenou. Na základních školách v Dyjákovicích a Hrádku zase prodloužili středeční hodinovou výstražnou stávku na dvě hodiny,“ dodala Šalomonová.

Hodina? Málo

Podle ředitel Základní školy v Dyjákovicích Romana Štrunce je pouze hodinová stávka slabá. „Jsem poměrně radikální člověk a to, co nyní předvádí pan ministr, mě opravdu rozčiluje. Do médií vykládá, jak učitelům přidá, ale na výplatních páskách pedagogů to není znát. Když jsem se díval na platové tabulky na příští rok, tak tam místo slibovaných až patnácti set korun je navíc kolem dvou až tří stovek. Kde je tedy ten zbytek?“ ptá se ředitel.

Podle něj je problém i v tom, že by platy učitelů měl určovat pouze ředitel. „U nás na škole je atmosféra dobrá. Znám ale školy, kde to tak není. Tam by potom mohl ředitel přesunout svého neoblíbeného učitele s odučenými třiceti lety do základní platové třídy. A to je špatně. Když už tedy do nějakého protestu jdeme, tak ať je to cítit. U nás místo jedné hodiny stávkujeme až do desíti, zavřeli jsme i družinu,“ doplnil Štrunc.