„Na základní škole na Václavském náměstí necháme vyměnit další část oken a osvětlení, odloučené pracoviště v Jubilejním parku se dočká opravy střechy. Tělocvična při škole Prokopa Diviše získá novou podlahu. Na základní škole Josefa Mareše si vyžádaly opravu toalety," vyjmenovala mluvčí města Znojma Zuzana Pastrňáková.

Nově vymalované třídy má již v tuto chvíli škola na náměstí Republiky. „Přes prázdniny stihneme ještě nutné opravy WC na budově vedle mateřské školky, necháme opravit také podlahu v tělocvičně a plechové okenice do sklepa. Hodláme také dovybavit některé třídy nábytkem. Příští rok plánujeme pořídit nová okna, po výměně již volají všechny tři naše budovy. Opravy a vybavení financuje město, část plyne z našeho fondu a z toho, co jsme ušetřili. Na nás je, abychom našli, které věci dosloužily a volají po opravách, město se spoustou z nich poslední dobou dokáže pomoci," chválil ředitel školy Zdeněk Mikulič.

Třídy vonící novotou přivítají v září žáky také na základní škole v ulici Mládeže. Budova školy se dočká nové fasády, interiér si vezmou na starost malíři a řemeslníci se pustí do opravy střechy. Malíři se budou ohánět svým náčiním také na Pražské. „Postarají se o výmalbu po výměně osvětlení. Řemeslníci opraví toalety a kuchyni, zrekonstruují kotelnu. Na odloučeném pracovišti na Slovenské ulici necháme vymalovat tělocvičnu, vyměnit osvětlení a zrekonstruovat kotelnu," doplnila výčet Pastrňáková.

Do znojemských základních škol tak poputuje na prázdninové opravy celkem čtrnáct milionů korun. „Celkově jde letos do mateřských a základních škol rekordní částka, která dosahuje pětatřicet milionů korun," dodala mluvčí města.

Nových oken a fasády se dočká i základní škola na Klášterním náměstí v Moravském Krumlově. „To stejné plánujeme také na mateřské škole v Husově ulici. Práce už dělníci začali a skončí na konci září. Firma potřebovala k zateplení tři měsíce a ředitelé škol si vybrali září, kdy už skončí veškeré zednické práce tak, aby řemeslníci nerušili provoz školy," vysvětlil starosta Tomáš Třetina.

Z kasy Moravského Krumlova poputuje na zmiňované opravy na obou školách částka přesahující sedmnáct milionů korun.

Pozadu nezůstávají ani venkovské školy, zateplovat, opravovat a zvelebovat budou například v Kravsku, Blížkovicích nebo Hostěradicích.

„Čeká nás kompletní výměna oken, které zadala nyní firma do výroby. Koncem měsíce srpna by je měli pracovníci nasadit tak, aby vše bylo připravené na začátek školního roku. Z obecního rozpočtu poputuje na zateplení školy částka osm set tisíc korun a jedná se o první výraznější opravu budovy od konce osmdesátých let," podotkl hostěradický starosta Marek Šeiner.