Deváťák Milan Škaroupka opět chodí do školy. Po vládním nařízením vynucené pauze kvůli pandemii koronaviru se nyní připravuje pod dohledem zkušených pedagogů na přijímací zkoušky. „Syn chodí vždy ve čtvrtek na dvě hodiny matematiky a dvě hodiny češtiny. Myslela jsem, že bude chodit častěji, ale jsem ráda i za tuhle možnost. Děcka se připravují i přes videohovory. Přijímačky má osmého června. Chce studovat informační technologie,“ uvedla máma žáka Jana Škaroupková.

Místostarosta Znojma Jan Blaha, který má školství v gesci tvrdí, že deváťáky přijaly všechny základní školy ve Znojmě. „Školy si výuku nastavily individuálně a na základě potřeb deváťáků. Někde chodí žáci třikrát týdně, na Marešce pak jen jednou týdně. Online výuku měli velmi kvalitní a s deváťáky pracovali velmi dobře. Takže do školy chodí častěji například ti žáci devátých tříd, kteří se online výuky vůbec neúčastnili, ostatní právě jen jednou týdně,“ přiblížil Blaha.

Jak místostarosta dodal, ostatní žáci na druhém stupni přijdou do školy až po prázdninách. „Pětadvacátého května pak podle vládního nařízení zahájíme přerušenou výuku školáků na prvním stupni. Vše máme připraveno, ředitelé se na to pečlivě připravují,“ naznačil Blaha.

Online výuku nabídne například Základní škola doktora Mareše i dál. „Ti žáci, které jejich rodiče do školy po pětadvacátém květnu nepošlou se tak mohou zúčastnit online živé výuky přímo ve třídách,“ dodal místostarosta.

Jestli dají do školy svého prvňáčka už koncem května, zvažuje řada rodičů. „Ještě nejsme rozhodnuti. Na webu školy jsme našli upozornění, že do osmnáctého května se máme k této otázce vyjádřit. Pokud vím, tak ze třídy, kam chodí náš syn, se už k výuce přihlásilo asi dvanáct rodičů prvňáků,“ svěřil se otec malého školáka David Těšík.

Ředitel Základní školy Pražská ve Znojmě Pavel Trulík tvrdí, že výuka deváťáků funguje bez potíží a na další žáky z prvního stupně je škola připravena. „Z padesáti deváťáků chodí jednačtyřicet. Žáci přišli spořádaně a s čestným prohlášením o bezinfekčnosti. Co se týká rodičů žáků prvního stupně, evidujeme v tuto chvíli zájem asi pětasedmdesáti procent žáků z celkového počtu,“ dodal Trulík s tím, že jasněji bude 25. května ráno.

Hladký start obnovené výuky hlásí ředitelka školy v ulici Mládeže Romana Loydová. „Deváťáky máme rozdělené na pět skupin a věnují se jim všichni matikáři a také všichni češtináři. Vše funguje dobře,“ řekla Loydová.