„Se zápisy jsme spokojeni. Prakticky od vzniku školy před devíti lety přichází každý rok víc dětí. Letos jich bylo, včetně sedmi dětí v konické malotřídce, sto čtyřicet. Otevřeme tedy čtyři třídy, respektive včetně Konic pět," uvedl ředitel Základní školy Josefa Mareše Miloslav Hubatka. Před devíti lety škola vznikla sloučením dvou dosavadních sousedních škol a faktickým zánikem Základní školy Loucká.

Na „Marešku" se letos přihlásilo nejvíc dětí z jiných obcí, celkem osmatřicet. „Důvod přesně neznám, předpokládám, že je to zejména proto, že rodiče cíleně vyhledávají program, který nabízíme," podotkl Hubatka.

Rovných devadesát dětí přivedli rodiče k zápisu do školy na náměstí Republiky. Škola ovšem může otevřít jen dvě první třídy. „Čtrnáct dětí žádá o odklad, ale i tak je již nyní zřejmé, že některým žádostem nedokážeme vyhovět a rodiče se bohužel budou muset obrátit na jinou školu. Velký zájem o školu mě samozřejmě velmi těší, ale kapacita školy je naplněná," informoval ředitel Zdeněk Mikulič.

Naopak nejméně žáků zapsala škola na Václavském náměstí. Do její hlavní budovy přijde v září čtrnáct prvňáků, dalších téměř padesát ale škola zapsala na své pobočce v Jubilejním parku.

„Malý počet dětí je daný tím, že jsme v centru města, kde je hodně bank a úřadů, ale mladých rodin s dětmi jen velmi málo. I tak je to pro nás pozitivní výsledek, dětí nám přibylo. Na Jubilejním parku je počet setrvalý," konstatoval ředitel Vladimír Pařízek.

S výsledky zápisů byl spokojen i znojemský místostarosta Jan Grois. „Celková kapacita znojemských škol je dostačující. Těší mě také, že obě malotřídky, v Konicích i Mramoticích, zapsaly prakticky všechny děti z daného ročníku v obci," nastínil.

Znojemské základní školy letos zapsaly celkem pět set osm dětí, čtyřiasedmdesát chce ale začátek školní docházky o rok odložit. Školy tedy v září zřejmě otevřou devatenáct tříd.