Bouchání, řezání, vrtání, štípání a další stavební ruch řemeslníků se ozývá v těchto dnech ze znojemských škol, kde začátkem července začaly velké opravy. Někde dokonce za několik milionů korun. Například zbrusu novou jídelnu dostanou děti ze základní školy ulice Mládeže. „Kompletní rekonstrukce jídelny na náměstí Armády vyjde město na sedm milionů. Jedná se o kompletní opravu, v jídelně bude klimatizace, nový nábytek a zařízení. Rekonstrukce by měla být hotová do konce srpna,“ řekla vedoucí odboru školství a kultury Marie Čejková.

Obědy v novém


Na novou jídelnu se mohou těšit i studenti Střední odborné školy a středního učiliště na Dvořákově ulici ve Znojmě.

„Školní kuchyně je už téměř dvacet let stará a chceme ji celou obměnit. Na akci jsme dostali dotaci z kraje čtyři a půl milionu korun. Něco uhradíme i ze svého investičního fondu,“ sdělil ředitel školy Josef Brouček. „Ve školní kuchyni zmodernizujeme technologii, vybudujeme samostatný vchod a pořídíme nový nábytek,“ dodal.

Přímo ve škole se pracuje také na ulici Mládeže. Tam řemeslníci mění zbytek kovových oken za plastová a dřevěná. Nová okna dostane i základní škola Klášterní.

Rekonstrukce za patnáct milionů korun začala koncem června i v Jevišovicích.

„Dostali jsme dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj na opravu naší školy. Stavíme kompletně novou střechu, bude se dělat fasáda, chodníky a nové záchody. Hlavní opravy skončí do konce prázdnin,“ sdělil starosta městysu Oldřich Kukla.

Schválili záměr


Někteří ředitelé škol se také snaží o bezbariérový přístup pro své žáky. Jihomoravský kraj schválil investiční záměr Praktické školy ve Znojmě. „Chceme, aby naše škola byla do budoucna kompletně bezbariérová, a proto pořídíme speciální výtah do odloučené budovy na Jezuitském náměstí,“ řekl ředitel školy Ivan Pospíchal. Celkově bude stát výtah přes milion. „Ve škole na Jezuitském náměstí je nyní osm tříd prvního stupně a do školy chodí dvacet žáků s tělesným postižením,“ doplnil.

Bezbariérovou třídu chystají i na základní škole Ivančická v Moravském Krumlově.

„Do začátku září zařídíme druhou třídu pro těžce zdravotně postižené děti. Ve třídě nainstalujeme osvětlení, koupíme nový nábytek a také vymalujeme. Celkem k nám nastoupí osm žáků s tělesným postižením,“ uvedl ředitel Bořivoj Ziegler.