Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy dostávají pokuty jen výjimečně

Znojemsko - Nové nastavitelné židličky, nábytek, ventilace na záchodech, světlé a moderní učebny. Tak by měla v této době vypadat moderní škola. Jenže realita je ve většině vesnických škol úplně jiná. Ne každá obec má dostatek peněz na rekonstrukci nevyhovujících budov, ve kterých školy sídlí. Znojemská hygienická stanice školy pravidelně navštěvuje podle kontrolního plánu. Pokuty uděluje ve výjimečných případech.

31.5.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Pravidelné kontroly

„Máme na starost všechny školy střední, mateřské i základní. Do některých základních škol se dostaneme tak jednou za tři až pět let. Pracujeme podle kontrolního plánu. Pokud jsou nějaké zakázky nebo problémy, jedeme do zařízení, které to potřebuje přednostně. Snažíme se ihned problém společnými silami vyřešit,“ řekla Jana Tušerová z Krajské hygienické stanice ve Znojmě.

Školy musí splňovat určité požadavky, které stanoví vyhláška. Zákon umožňuje výjimky. „Základní školy jsou limitované budovou a pozemkem. Musíme hodnotit stavebně technický stav a jaké má škola možnosti. Může se stát, že v dobrém zařízení mohou být i nevyhovující věci. Staré školy mají bohužel hodně omezení. Jde například o odvětrávání na záchodech,“ řekla Tušerová.

Některá školská zařízení mají, podle jejích slov, v současné době výjimku nebo povolení k prodloužení stavebních úprav. „V některých případech jsou rekonstrukce finančně náročné. Škola v tomhle případě není na zavření a musí volit takový systém, aby tam žáci mohli dále chodit,“ dodala Tušerová.
Hygiena uděluje i pokuty. „Blokové pokuty jsme udělili pouze v případě, že něco nesplnil některý se zaměstnanců. Byli to většinou sankce za lidská selhání, například ve školní jídelně,“ vysvětlila Tušerová.

Školy mají ovšem možnost podat výjimku. „Pokud mají odklad, není to potřeba řešit. V těch případech nepřistupujeme k sankcím. Ale zatím jsme žádné větší pokuty školám nedali,“ zakončila Jana Tušerová.

Nové židle


Sedmdesát procent nových nastavitelných židliček se už podařilo vyměnit na Základní škole v Blížkovicích.

„Na záchodech máme mikroventilaci. Vyměnili jsme všechna okna. Už jenom potřebujeme dodělat fasádu, zrekonstruovat školní zahradu se sadem a sportoviště u školy,“ popsala ředitelka školy Eva Valová. Blížkovická škola má novou střešní krytinu a opravenou jídelnu. „Celá budova je vymalovaná a nově jsme zřídili pro děti občerstvení se zdravou výživou,“ řekla Valová.

#nahled|https://g.denik.cz/1/de/infografika_skoly_hygiena_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/1/de/infografika_skoly_hygiena.jpg|Dodržují školy hygienické normy?#

Do budoucna chtějí opravit tělocvičnu a shromažďovací sál, protože některé prvky už nesplňují hygienické požadavky.
Žádnou pokutu zatím nedostala škola v Kravsku. „Kontrola z hygieny chodí pravidelně asi dvakrát do roka. Žádnou pokutu nám ještě neudělila. Některé třídy už máme vybavené nastavitelným nábytkem. Postupně bychom ho chtěli dokoupit do všech prostor. Na záchodech máme okýnka, která slouží k ventilaci. Tam, kde se dělala rekonstrukce a přistavovalo se, máme vyměněná okna. Ještě je potřeba vyměnit je na chodbách, záchodech a v tělocvičně,“ řekla ředitelka školy Marie Ludvíková.

Škola v Kravsku už stojí čtyřicet let. „Byla by potřeba udělat generálka elektriky, nová střecha, máme zastaralé topení. Na rekonstrukci jsme dostali dotaci. Máme i novou jídelnu, která splňuje všechny hygienické požadavky,“ popisuje ředitelka.
Z nové a staré budovy se skládá škola v Hevlíně.

„Ještě nemáme vyměněné všechny židličky za nové. Na záchodkách je elektrická ventilace i s okýnky. Chtěli bychom co nejdříve zrekonstruovat sociální zařízení u školní jídelny,“ řekla ředitelka hevlínské školy Soňa Kaňová.

Ještě jedna třída

Na druhou stranu se může pochlubit škola v Jaroslavicích, která už má téměř ve všech třídách nové židličky a nábytek.
„Zbývá už jen jedna třída. Ta bude dokončená ještě letos. Vše je výškově stavitelné. Hygiena k nám chodí až dvakrát do roka. Nikdy jsme žádné pokuty nedostali, pouze doporučení, co máme opravit. Pokud je to možné, snažíme se závady odstranit co nejdříve,“ uvedla ředitelka školy Dana Žišková. Škola má zpracovaný projekt a zažádáno o dotaci na rekonstrukci. Ze získaných peněz by chtěli vybudovat třeba nové šatny, dvě učebny a nové podlahy.

Autor: Sylva Pavlačková

31.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení