Ještě tento týden mají žáci devátých tříd základních škol na to, aby si podali přihlášky na střední školy a učiliště. Předběžné výsledky naznačují, že i na střední školy začíná doléhat menší počet dětí. Nejvíce zájemců je o studijní obory, převis poptávky se postupně snižuje. Znojemská Střední zdravotnická škola kvůli nižšímu počtu přihlášených otevře místo tří tříd jenom dvě.

S dlouhodobě nižším zájmem se musí potýkat řemeslné a další učební obory. Na některé z nich musí naopak učiliště organizovat přijímací zkoušky. Největší zájem je o hotelnictví, turismus a kosmetiku.

„Zájem o studium se snižuje spolu s klesajícími počty žáků devátých tříd. Loni jsme těžko naplnili tři třídy. Letos otevřeme pouze dvě. Žáků ubývá, a proto je velká šance, že se každý dostane na školu, kterou si vybere,“ řekl ředitel znojemské Střední zdravotnické školy Karel Pigl.

Až o pětadvacet procent méně dětí se hlásí na pedagogickou školu. „Žáci raději volí méně náročnější studijní obory. V prvním kole přijímacího řízení určitě kapacitu nenaplníme. V žádném případě však studenti o školu neztrácí zájem, ale je to trošku jiné než vloni,“ popsal ředitel znojemské Střední pedagogické školy a gymnázia Vladimír Holík.

Spokojeni jsou zatím i ředitelé učilišť. Největší zájem je o hotelnictví, turismus a obory kosmetička a automechanik. „Na tyto obory se letos hlásí více žáků, než můžeme přijmout. Každý rok otvíráme tři třídy kuchařů. Nebývalý zájem je o hotelnictví a turismus, které mají letos své první maturanty,“ uvedl ředitel Středního odborného učiliště Přímětická Libor Hanzal.

Mezi novější studijní obory patří kosmetička. Klesá zájem o učební obory truhlář a prodavač. „Každý rok přijmeme do prvních ročníků až tři sta studentů,“ dodal Hanzal.

Tři typy studia nabízí znojemské gymnázium. Eviduje nejvíce přihlášek na čtyřleté studium. Podobně jako v minulých letech je nejméně přihlášek na dvojjazyčný šestiletý obor. „O studium je velký zájem, kvůli malé informovanosti se méně dětí hlásí na šestileté dvojjazyčné studium,“ popsala zástupkyně ředitele znojemského gymnázia Drahomíra Denerová.

Moravskokrumlovské gymnázium má dostatek uchazečů. Je to jediná střední škola na severu Znojemska. „Nyní máme kapacitu čtyřletého a osmiletého studia skoro naplněnou,“ objasnil ředitel gymnázia Antonín Třetina.