V loňském roce přišlo k zápisu do prvních tříd ve Znojmě tři sta devětatřicet dětí. „Podobné číslo předpokládáme i letos,“ řekl místostarosta Znojma Marián Keremidský.

Počet prvňáků na Znojemsku zatím stále klesá. Ve školním roce 2006/2007 jich bylo podle statistik 1 106 prvňáčků, v tomto školním roce jich je tisíc.

Problém možná ale budou mít školy v Mramoticích a Konicích. Nenaplní své kapacity a proto jim hrozí zrušení. „Pokud občané z těchto obcí rozhodnou a slíbí, že všechny děti budou chodit do těchto budov, město se je bude snažit zachovat. Jakmile je budou vozit do jiných zařízení, tak školu zrušíme,“ uvedl Keremidský.

Pokles dětí, kteří přišli vloni k zápisu, pocítili i učitelé na Základní škole Mládeže ve Znojmě. „Můžeme do školy přijmout i děti z jiného obvodu či vesnice. Zaznamenali jsme pokles žáků a možná se stane, že zrušíme i jednu třídu. To se uvidí na konci ledna. Vliv na jejich nedostatek mají také odklady, o které žádá čím dál více rodičů,“ přiblížil ředitel školy Jaromír Jiral.

Úbytek školáků hrozí ale především na vesnicích. Rodiče nevěří tamním školám, a proto vozí své děti za vzděláním do města. „Věříme, že se situace během čtyř let zlepší,“ uvedl starosta Hevlína Drahomír Nosek. Obec se snaží přitáhnout výstavbou nových domů mladé lidi. „Bojujeme o každé dítě a doplácíme až sedm set tisíc korun ročně na mzdy učitelů,“ dodal Nosek.

S nízkým počtem žáků se potýkají i v Jaroslavicích. „Nabídkou stavebních míst bychom chtěli přilákat do obce mladé lidi. Na vesnicích je situace o mnoho horší, žáci odchází do města a my musíme ročně doplácet na provoz školy a platy učitelů,“ řekl starosta Jaroslavic Petr Zálešák.

O prvňáky se naopak nebojí škola v Kravsku. „Na škole máme dvě stě třicet žáků. Letos přijde k zápisu asi dvacet dětí. Nejlepší reference o naší škole podávají samy děti. Pokud k nám chodí jedno dítě z rodiny, téměř na sto procent víme, že rodiče zapíší i další. O ty nejmenší, které dojíždí, se nemusí vůbec bát. Autobus zastavuje přímo u školy a odpoledne čekají děti s vychovatelkami do odjezdu všech spojů,“ uvedla ředitelka Marie Ludvíková.