Letošní nabídka burzy škol je rekordní, své studenty se tu snaží nalákat čtyřiačtyřicet škol a učilišť. Zajímavým magnetem nejen pro budoucí chovatele může být také živý krokodýl. Mezi tradiční nabídkou je například učební a studijní obor umělecký kovář, zdravotnický asistent, podnikání v zemědělství a vinařství či ochrana životního prostředí.

První myšlenka uspořádat burzu vyšla z úřadu práce.

„Burzu škol inicioval před lety úřad práce. Jde o to, aby se rodiče žáků končících základní školy mohli na jednom místě seznámit s co nejširší nabídkou středních škol a učilišť v regionu. Vzhledem k tomu, že počet dětí klesá, stále roste i zájem samotných škol o vlastní prezentaci. Letos jich je rekordních čtyřiačtyřicet, tedy o šest více než vloni,“ řekl Josef Brouček, ředitel Střední zemědělské školy a odborného učiliště na Dvořákově ulici. Právě tato škola spolu s úřadem práce burzu škol pořádá.

Nižší počet dětí mapuje také odbor školství znojemské radnice.

„V letošním školním roce vychází ze základních škol méně žáků ze slabších ročníků. Největší zájem je o studium na středních školách. Ubývá zájem o učební obory,“ sdělila vedoucí odboru kultury a školství Marie Čejková.

Kromě brožurek a povídání zástupců škol si návštěvníci burzy mohou prohlédnout i živého krokodýla. „Je z našeho školního pracoviště Agrodružstva Jevišovice, kam chodí studenti na praxi,“ sdělila zástupkyně zemědělské školy Helena Klepetková.

Na burze se kromě všech středních škol a učilišť ze Znojemska prezentují také přespolní zařízení.

„Byli jsme zde již pětkrát. O naši školu je ze Znojemska velký zájem. Také proto se nám rozhodně vyplatí sem jezdit,“ řekl Gustav Červinka z brněnské školy informatiky a spojů.

Každoročně se burzy účastní i zástupci Střední odborné školy technické na Uhelné ulici.

„Na škole nemáme ani jednu holku, příští rok se hlásí jedna malířka pokojů a jedna na elektrotechniku,“ uvedl učitel odborné výchovy Ladislav Svoboda.

„Burza škol se nám moc líbí a splňuje naše očekávání. Je to dobrá věc, jsem velmi překvapená s nabídkou. Dcera má asi vybráno, rozhoduje se pro studijní obor hotelová škola,“ prozradili rodiče Veroniky Pelikánové z Moravského Krumlova.