Grois, který reprezentuje sociální demokracii, přesunutí jednání odůvodnil nepříznivou koronavirovou situací, přistoupil k němu po konzultaci s odborníky. „Na programu zastupitelstva nebyly nezbytně nutné body, jejichž neprojednání by ohrozilo chod města nebo čerpání dotace. Situace je u nás nyní opravdu vážná a jednání zastupitelů je nebezpečné, když se na jednom místě sejdou oni, úředníci i občané,“ uvedl Grois.

K rezignaci Groise nedávno společným prohlášením vyzvalo sedmnáct zastupitelů z pěti různých klubů. Někteří z nich upozornili, že koronavirová situace se viditelně zhoršovala už v době svolání zastupitelstva starostou. „Ministerstvo zdravotnictví jeho zasedání při dodržení bezpečnostních opatření umožňuje, v sále je můžeme splnit. Jeho zrušení vnímám jako zaleknutí se před naším prohlášením,“ řekl opoziční zastupitel Jiří Kacetl.

Alkohol. Ilustrační foto.
Rakušan si vyjel na nákupy do Hevlína a dostal pokutu, před jízdou totiž pil

Sedmnáctka zastupitelů minulý týden vyjádřila Groisovi nedůvěru. Požaduje jeho odstoupení z funkce starosty a rekonstrukci znojemské rady na půdorysu výsledků komunálních voleb z před dvou let. Prohlášení podepsali opoziční zastupitelé za uskupení Pro Znojmo, lidovce, SPD a Piráty. Zapojili se také koaliční zastupitelé za hnutí ANO. Reagovali mimo jiné na výsledky senátních voleb na Znojemsku, kde Grois ve druhém kole neuspěl proti starostovi Moravského Krumlova Tomáši Třetinovi. Krok vysvětlili i tím, že se starosta víc věnoval PR než práci pro město a svou volební kampaní rozdělil znojemské občany.

Znojemský místostarosta za ANO Jan Blaha nechtěl o důvodech zrušení zastupitelstva. „Rozhodnutí mě překvapilo, třeba na jaře i přes koronavirovou situaci zastupitelé zasedli. V této těžké době se ale zrušení dalo očekávat," okomentoval Blaha s tím, že spolu s kolegy z hnutí na přestavbě vedení radnice ze strany sociálních demokratů trvají.

Groise ve funkci nadále podporují jeho straničtí kolegové. Podle nich získal ve volbách téměř stejně hlasů jako před dvěma lety, kdy suverénně zvítězil v komunálních volbách. Nevidí ani souvislost mezi komunálními a senátními volbami, které komunál neřeší.

Miroslav Paul od září trénuje fotbalisty Tasovic. Na soupisce je vedený jako hrající kouč.
Výměna přišla zničehonic, říká hrající trenér Tasovic Paul

Místostarosta Znojma za sociální demokracii Jakub Malačka upozornil, že Znojmo není jediným místem, kde zrušili jednání zastupitelstva. „Posouvají ho třeba i v Brně nebo v jiných městech po celé republice. Zastupitelstva se sice podle metodiky ministerstva vnitra mohou konat, ale mají být pouze kvůli zcela výjimečným bodům," podotkl Malačka.

Znojemské zastupitelstvo po Groisově rozhodnutí zasedne za šest týdnů 7. prosince. Pro konec starosty ve funkci se vyslovilo sedmnáct zastupitelů z jednatřiceti. Koalice ČSSD, ANO a ODS má sice většinu devatenácti hlasů v zastupitelstvu, ale pětice členů za ANO požaduje Groisův konec.