Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škrdla: Loupil jsem kvůli rodině. Já sám nebyl důležitý

Znojmo /EXLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - Antonín Škrdla, nový obviněný v kauze přepadení poštaček před sedmi lety, odpověděl z vězení na otázky Znojemského deníku Rovnost. Přiznává v něm svou vinu.

9.4.2011
SDÍLEJ:

Nový obžalovaný v případu Antonín Škrdla (uprostřed v budně).Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Zřejmě už jen dny dělí Antonína Škrdlu od soudu, který rozhodne o jeho vině a trestu za tři přepadení pošťaček před sedmi lety. Za stejný trestný čin byli přitom odsouzeni dva jiní mladíci. Pokud se ukáže, že skutečně loupil Škrdla, půjde asi o největší justiční omyl znojemského soudu.

Antonín Škrdla exkluzivně odpověděl ze znojemské vazební věznice na otázky redakce Znojemského deníku Rovnost. Jeho odpověď přetiskujeme v původním znění.

Věděl jste už dříve, že za dvě ze tří loupežných přepadení poštovních doručovatelek ve Znojmě, ke kterým se nyní přiznáváte, byli před časem pravomocně odsouzeni dva jiní muži?
Ne. Po celou dobu jsem si myslel, že policie případ nevyřešila a odložila. Tuto skutečnost mi řekl vyšetřovatel až potom, co jsem se přiznal.

Co jste si o jejich odsouzení myslel?
Byl to šok! Kdybych věděl, že se k něčemu takovému schyluje, učinil bych třeba anonymní telefonát na policii. Zmínil bych určité detaily chybějící v jejich vyšetřovací skládačce tak, aby to očistilo jak Tomáše Čepuru (T.Č.), tak Jaroslava Schindlera (J.S.).

Znal jste se s Tomášem Čepurou nebo Jaroslavem Schindlerem? Oba bydleli ve stejném domě, kam jste docházel na návštěvu k Čučkovým (Škrdlova spoluobviněná ze stejného případu – pozn.red.)
Ne. Ani jednoho z výše zmíněných osobně neznám. Věděl jsem pouze, že T. Č. bydlí ve stejném domě, kde proběhlo první přepadení. A až v průběhu šetření jse se dozvěděl, že J. S. bydlí nebo bydlel ve vedlejším domě.

Pokud se s nimi znáte, mluvil jste s nimi poté, kdy se vrátili z vězení (vazby v případě Schindlera)? O čem jste případně hovořili?
Nemluvil jsem s nimi a osobně je neznám. Můžu jen vzkázat, že mě mrzí, co se jim stalo. Nejprve jsem dával za jejich odsouzení vinu sobě samému, ale po určité rozvaze je zřejmé, že chybu musíme hledat někde jinde.

O detailech přepadení oba dříve odsouzení spoustu věcí věděli… Bylo to od vás či paní Čučkové? V čem se jejich výpověď liší od té vaší nynější? Jde o detaily?
Přesně nevím, odkud oba dříve odsouzení věděli některé podrobnosti o samotném přepadení. Myslím si, že některé informace z médií a některé měl hlavně T. Čepura od sousedů, protože přepadení bylo určitě hlavním tématem rozhovorů, a to nejen v domě, ale v celé ulici. Tato myšlenka se týká přepadení na ulici Pražská. Ale opravdu nevím, jaké mohli znát detaily o přepadení u nové nemocnice. Není mi známo jakýchkoliv vazeb k místu přepadení jak T. Čepury tak J. Schindlera, proto se domnívám, že informace obou mladíků pocházejí pravděpodobně z novin. Přesto všechno nasvědčuje tomu, že zásadní informace policii vypovědět nemohli. Ale hledal se viník, žádní jiní podezřelí nebyli, tak se vyšetřovatelé spokojili s tím, co měli.

Jak jste pošťačky přepadával? Sám? S někým? Použil jste násilí, zbraň? Litujete toho dnes?
Vše jsem si naplánoval a vysledoval. Zjistil jsem si dny, kdy se vyplácely důchody. Vysledoval jsem pohyb pošťačky a zmapoval budoucí místo činu, únikové trasy, atd. Plánoval a organizoval jsem já sám, ale při každém přepadení figurovala ještě jedna osoba, která se třeba jen okrajově účastnila. Většinou to byla „malá“ role v tomto smutném příběhu. Pouze při třetím útoku jsme byli dva. Ani v jednom ze tří případů nebylo užito hrubé násilí či zbraně. Již v počátku, kdy jsem začal uvažovat o tomto útoku, bylo přísné TABU komukoliv ublížit za to, že roznáší „cizí“ peníze. Vždy jsem tak nějak doufal v moment překvapení, rychlost útoku a strach potenciální oběti, že v kombinaci toho všeho bude snadné získat hotovost rychle a hlavně bez násilí. Je mi moc líto těch žen, které byly nuceny nedobrovolně se účastnit těchto útoků. Ocitl jsem se se svými blízkými v těžké finanční situaci. Zkoušel jsem i jiná řešení, abych nemusel porušit zákon, ale nenalezl jsem jiné východisko. Vím, že ať už byly pohnutky jakékoliv, neomlouvá to moje zločiny. Ale v danou chvíli pro mě byla rodina na prvním místě a co by se stalo se mnou, nebylo podstatné.

#nahled|https://g.denik.cz/69/8a/skrdla_dopis_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/69/8a/skrdla_dopis.jpg|Dopis Antonína Škrdly.#

Proč jste se vlastně k přepadení přiznal?
Vedlo mě k tomu více příčin. Vina má svůj určitý podíl, ale ocitl jsem se opět na úplném dně. Bez bydlení, práce i peněz. Sám, bez rodiny a přátel. Nezůstalo mi nic, pro co chce člověku ještě bojovat. Proto jsem na Silvestra 2009 přišel na policii a řekl jim vše, co se tehdy ve Znojmě stalo a bylo mi úplně jedno, co mělo následovat. Vím jen, že mě čeká trest. Jinak budoucnost neřeším, protože mě nečeká nic, z čeho se těšit. Jediné pozitivum je v odhalení chyb policie a soudu. Loupežné přepadení není ukradený rohlík v obchodě, proto je nutno přistupovat při určování viny svědomitě. Tak, jak postupovala policie či soud u T. Čepury a J. Schindlera, připomíná církevní „hon na čarodějnice“ – vypadáš nebo chováš se podezřele – UPÁLIT!

Co soudíte o práci policistů, na základě jejichž práce byli odsouzeni dva jiní lidé, zřejmě nevinní?
Opravdu nevím, jak to bylo s přiznáním T.Č. a J. S., ale pokud byl činěn ze strany policistů hrubý nátlak, ať už fyzického či psychického rázu, nelze ho akceptovat. Vyšetřovatelé leckdy zapomenou, jak je člověk křehký. Jsou jediní, kteří při prásknutí biče ani nemrknou a na druhé straně jsou ti, jejichž psychika funguje jako domino. Stačí správně ťuknout do první kostky a pak… Prostě a jednoduše, prací policie je šetřit a hledat důkazy o vinně. Když takové důkazy najdou, viníka „zlomí“ bez jediného výkřiku či facky. Na mučení se v moderní společnosti nehraje.

Co soudíte o práci soudu, který pravděpodobně odsoudil za vaše trestné činy někoho jiného?
Na straně policie se stala velká chyba, o tom není pochyb, ale soud zklamal na celé čáře. Nezaujatý soud by měl zhodnotit všechny důkazy a dle nich určit vinu či nevinu. Jelikož jsem nyní sám účastníkem šetření a dokazování, jsem postupně seznamován s postupy a důkazy. Nemohu pochopit, jak soud mohl určit viníky těchto činů T. Č. a J. S. Policie nenašla žádný pádný důkaz, a přesto je senát složený ze tří „nezaujatých“ soudců odsoudil. Trestní zákon a trestní řád jasně zakazuje soudcům určovat vinnu na základě tzv. nabytí přesvědčení, ale zákony a pravidla jsou přece od toho, aby se porušovala?!

Jak byste se tvářil, kdyby vás soud odsoudil na šest let „natvrdo“ za něco, co jste neudělal?
Těžko říct. Odvolával bych se, dokud by to šlo a doufal, že se najde soud zdravého rozumu. Ale jak dokazuje případ T. Č. a J. S., někdy jde o boj s větrnými mlýny. Kdybych svým přiznáním nepoukázal na tuto fatální chybu, nikdy by se na ni nepřišlo. No a pak má člověk holt prostě smůlu. A obávám se, že nemusí jít o ojedinělý případ.
Na závěr bych chtěl dodat, že nelze hanit veškerou práci policie a soudu. Jen konkrétně v případě odsouzení T. Č. a J. S. se jedná o velkou blamáž. Doufám v prozření a zamyšlení všech lidí, kteří mají na tomto omylu svůj podíl viny a prosím, buďte pečlivější a méně zbrklí. Máte v rukou osudy lidí, a to nejen jich samotných, ale i jejich rodin a přátel. Prožitá minulost je součást naší budoucnosti!

Autor: Daniel Smola

9.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Světoznámý spisovatel Robert Fulghum představí divákům svoji knižní novinku Opravář osudů.

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Parlamentní volby 2017 na základní škole v Holzově ulici v Brně-Líšni.
AKTUALIZOVÁNO
106

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Znojmo – I dva góly do šatny zapříčinily, že znojemští hokejisté si ze zápasu s Fehérvárem odnášejí pouze jeden bod. Ve třináctém kole mezinárodní soutěže EBEL prohráli 2:3 v prodloužení, přestože v zápase dvakrát vedli.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Veselí nad Moravou – Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu. Někdejší rajský dvůr kláštera servitů, v jehož části úřad sídlí, prodělává proměnu. „Prostor poslouží například pro svatby, komorní koncerty či menší kulturní akce,“ uvedl místostarosta Petr Kolář.

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení