Průměrnou rychlostí téměř osmašedesát kilometrů v hodině se prohnal nejrychlejší závodník dvaapadesát kilometrů dlouhým hlavním závodním okruhem v okolí Jevišovic na svém mopedu značky Stadion. Milovníci strojů vyrobených mezi lety 1957 a 1965 si dali již páté dostaveníčko ve Slatině u Jevišovic, kde poměřili sílu svých strojů i vlastní jezdecké schopnosti.

„Na startu se sešlo zatím nejvíce závodníků a to devětašedesát. Nejstaršímu Jaromíru Ondráčkovi je pětašedesát let. Závodilo se ve třech disciplínách: v hlavním závodu sdélkou trati padesát dva kilometrů, vjízdě do vrchu a na oválu. Hlavní závod ujel nejrychlejší jezdec za šestačtyřicet minut, tedy průměrnou rychlostí téměř osmašedesát kilometrů. Jelo se po okresních silicích, samozřejmě za plného provozu a na vlastní nebezpečí. Jezdci museli také dodržovat nejvyšší povolené rychlosti,“ tvrdí hlavní pořadatel závodu Radek Iran.

Mopedy Stadion mají objem motoru necelých padesát kubických centimetrů, vpohybu jim může pomáhat i síla šlapajícího jezdce. To ale také limituje jejich rychlost. „Třeba vJevišovicích jsme nejvyšší povolenou padesátku vůbec nemohli překročit, silnice je tam totiž hodně do kopce,“ směje se Iran.

Vprvním ročníku Moped Rally Slatina vroce 2003 jelo patnáct závodníků, hlavní závod kvůli technickým potížím se strojem tehdy nedokončil jediný znich. „Ve Slatině je sto šestnáct baráků a osmasedmdesát mopedů. Skoro vkaždé chalupě tak mají Stadion. Sám mám doma vpytli schovaný ještě jeden kousek zroku 1957, který je připravený na opravu,“ dodává Iran.