Slavnostní vyhlášení vítězů prestižní vinařské soutěže se uskutečnilo koncem týdne v Hvězdárně a planetáriu Brno. Do nejvyššího kola soutěže Vinozoom postoupilo devět finalistů, po třech kandidátech v každé ze tří kategorií.

„Máme samozřejmě obrovskou radost. Je to důkaz, že práci, kterou odvádíme, děláme dobře. Je to zásluha nás všech zaměstnanců. Zároveň je nám jasné, že se musíme stále zlepšovat,“ neskrýval spokojenost Jakub Smrčka z oceněného vinařství.

V Havraníkách na Znojemsku vyrostlo nové vinařství Thaya.
Vyhlídka a střechy vlnité jako Dyje. U Znojma otevírá nové vinařství Thaya

Vína z vinařství se prezentují také pod značkou VOC Znojmo. „Vinařství Thaya zachovává tradiční postupy a zároveň víno zušlechťuje moderními technologiemi. Se špičkovým enologem Jakubem Smrčkou a vizionářem Josefem Trávníčkem se to daří, což dnešní úspěch jen potvrzuje. K vítězství přispěl i nový areál vinařství, hotelu a restaurace v bývalé sýpce v Národním parku Podyjí, který se stal chloubou Znojemska,“ ocenil František Koudela, předseda spolku VOC Znojmo.

Titul Vinozoom vinařství roku uděluje Svaz vinařů podnikům, které v oboru pozitivně vybočují z řady, například vynikající kvalitou vín, tuzemskými i zahraničními úspěchy, významným počinem ve prospěch oboru, či inovativním technologickým řešením.

Slavnostní večer soutěže Vinařství roku 2022 v Brně.
Úspěch pro malé vinařství z Březí. Je absolutním vítězem Vinařství roku

Absolutním vítězem soutěže se stalo Vinařství Jindřich Kadrnka z Březí na Břeclavsku. Zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. Kategorii velkých vinařství kraluje Bohemia Sekt ze Starého Plzence.