Není k mání. Takovou ceduli by mohli městští správci nemovitostí vyvěsit na kdysi slavnou restauraci Corso u znojemského Horního parku. Městští zastupitelé totiž kývli na návrh vedení radnice a nyní prázdnou provozovnu škrtli ze seznamu prodejen, kanceláří a dalších prostor k podnikání, které město nabízí k prodeji. Opozice tvrdí, že radnice zbytečně obchází svoje vlastní pravidla.

„Kdybychom provozovnu prodali, nejsme schopni ovlivnit, jaké další využití bude mít. Vzhledem k poloze v centru města zde snadno časem může vzniknout diskotéka nebo herna. A to nechceme. Nejen kvůli nájemníkům, budoucím vlastníkům bytů v domě, ale i kvůli možným nežádoucím patologickým jevům, jako je závislost na hracích automatech a podobně," obhajoval poměrně překvapivé rozhodnutí sociálně demokratický starosta Vlastimil Gabrhel.

Podmínky prodeje nebytových prostor v domech, kde město nyní prodává byty nájemníkům, by radnici dočasnou a částečnou kontrolu nad využitím daly. „U nebytových prostor platí pravidlo, že kupec musí po dva roky zachovat dosavadní činnost a využívat prostor podle stávající kolaudace. V tomto případě tedy jako prodejnu," sdělila již dříve mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Šéfovi znojemských opozičních občanských demokratů rozhodnutí města nedává smysl. „Nechápu, proč město porušuje svoje vlastní pravidla. Svého mohli dosáhnout i za současné situace, jen by si vše museli dobře ošetřit. Zřejmě mají nějaký záměr, o který se s veřejností nepodělili," řekl Kovařík.

Starosta Gabrhel naznačil, že jednou z možností je návrat k tradici. „Záležet bude i na poptávce po pronájmu. Ale zajímavé nápady na využití, které zapadají do rázu historického centra města, jako je zřízení cukrárny s kavárnou či prodejna tradičního zboží, jsou určitě vítány," podotkl starosta.

Bohatou historii podniku připomněl znojemský památkář Jan Kozdas. „Samotný dům pochází z konce devatenáctého století. Původně v něm byla velmi noblesní restaurace, vinárna a kavárna," přiblížil Kozdas s tím, že podobným účelům, v různé kvalitě sloužilo Corso až do devadesátých let.