Krumlovští si otevřením stálé expozice připisují další významný pomyslný zářez v kulturním světě. Z ruiny zámku se jim v krátké době podařilo vytvořit hodnotnou památku, která minulý týden získala i status Národní kulturní památky a do níž se vrátila velkoformátová plátna epopeje. „Expozice děl ze sbírky Medy Mládkové v Krumlově je jediná, která se nachází mimo Prahu,“ potvrdila unikátnost projektu kurátorka výstavy Musea Kampa Ilona Víchová.

Příprava projektu trvala zhruba deset let. „V té době byl zámek ještě ruina a nikdo nevěřil tomu, že se ji podaří opravit do takové podoby, abychom v něm díla vystavovali. Jediný člověk, který tomu věřil byla Meda Mládková. Podařilo se, a dnes v klidu svěřujeme Krumlovským část sbírky k výstavám pro veřejnost,“ ocenil úsilí Jiří Pospíšil, předseda správní rady Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových a také poslanec Evropského parlamentu.

Pokládání asfaltu na rekonstruované silnici I/53 u Znojma.
Trápení vesnic od Znojma na Brno: třiapadesátka zůstane dál zavřená

Podle krumlovského starosty a senátora Tomáše Třetiny ho důvěra Medy Mládkové v úsilí podpořila. „Od té doby lámeme s obnovou památky rekordy a se ctí můžeme plnit motto Medy Mládkové, která vždy říkala: přežije-li kultura, přežije i národ. Mohu všechny ubezpečit, že díla se tu nachází jako v bavlnce,“ vyjádřil se Třetina.

Výběr děl ze slavné sbírky byl náhodný, převládají ale především autoři z regionu jižní Moravy, Brna i Vysočiny. „Pokud bude zájem návštěvníků a zvětší se časem i výstavní prostory, můžeme je rozšířit o další,“ naznačil plány Pospíšil.

Zdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

Expozici si přišel prohlédnout i brněnský umělec, devadesátiletý Josef L. Hrdý, jehož díla jsou také součástí výstavy. „Pro Krumlov a jižní Moravu to má obrovský význam. Turisty sem nebude lákat už jen slavná Muchova epopej, ale prohlédnou si i díla současných autorů. A to je úplně jiná epopej. Kdyby žil Alfons Mucha dnes, zřejmě by maloval jinak a my současní umělci zase uznáváme jeho tvorbu s velkým respektem,“ vyjádřil se Hrdý.

S první nedělí adventní se do Znojma vrátil oblíbený Znojemský advent. Rozsvícení vánočního stromu přilákalo tisíce návštěvníků.
Stromečku, rozsviť se! Zahájení Znojemského adventu viděly tisíce lidí

Expozici zdobí vtipný název MK na druhou, podle iniciál města i musea v Praze. Návštěvníci si mohou díla prohlédnout vždy během otevírací doby prohlídek Slovanské epopeje a zámeckých komnat.