Čas osm ráno je, zdá se, stanoven coby začátek jen pro širokou veřejnost. Stoly tradiční sběratelské burzy, která se v neděli dopoledne koná v sále bývalého hotelu Dukla ve Znojmě, jsou totiž už po půl osmé v obležení „kovaných" sběratelů, kteří nelenili a přivstali si. Někteří přijeli i z Brna, blízkého Rakouska či vzdálené Prahy.

Od běžných zvědavců, kteří přijdou až po osmé, se tato zvláštní skupina lidí pozná podle až mikroskopických znalostí ze světa filatelie, numizmatiky, vojenské historie či třeba znalostmi vývoje českých obrazových kalendářů. Často se mezi sebou zdraví jako staří známí. Avšak s jistou obezřetností. „Ten ti to levněji neprodá, lámal jsem ho už v Brně," říká jeden muž druhému při pohledu na prodejce nabízejícího u jednoho z mnoha stolků staré náramkové hodinky.

Pán v saku ale přece jen zkusí štěstí. Nakloní se nad hodinky značky Prim a žadoní: „Pane, ze staré známosti, za tři sta padesát," zkouší to. „Ne, ne, čtyři sta, už jsem vám to říkal. Tyhle hodinky se svýho času dávaly pilotům za odměnu," zní nekompromisní odpověď muže u stolku.

Pán v saku ještě notnou chvíli převrací hodinky v dlani, pak je pokládá zpět a zklamaně odchází. „Ale no tak jo, za tři sta padesát jsou vaše," zavolá za ním muž u stolku. Obchod je uzavřen.

Podobné licitování o ceny je tu na mnoha místech slyšet co chvíli. Sběratelská burza, která se v Dukle koná jednou dvakrát do roka, přitahuje od časných ranních hodin davy lidí.

K sehnání je totiž prakticky vše: staré dýky, keramické panenky, známky, mince, staré knihy, hrníčky, kapesní kalendáře, papírové skládačky, víčka od limonád, vojenské medaile za zásluhy.

Ale také historické hračky, kliky ke dveřím, závaží k závěsným hodinám, obrazy, odznáčky, krabičky od zápalek, vojenská výzbroj, staré časopisy.

Mezi prodejci, kteří si předplatili stolky a na které pak vyskládali své sběratelské „poklady", jsou lidé z celé země.

Dorazil i Zdeněk Pavlíček z Prahy. U něj se zastavují lidé hlavně kvůli miniaturním, ručně malovaným cínovým vojáčkům, kteří mají navíc domov ve starobylé ošuntělé krabici. Poklad jako vystřižený z dobrodružného filmu pro kluky. „Za kolik jsou?" lákají zvědavce.

„No, to je otázka, zkuste nadhodit nějakou nabídku," začíná další licitování.