Celková návštěvnost zámku v Moravském Krumlově se za loňský rok dostala na číslo přesahující třiapadesát tisíc lidí. „Předloni byla celková návštěvnost sedmašedesát tisíc lidí a v roce 2021 sedmatřicet tisíc,“ sdělil ředitel krumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

Součástí prohlídky Slovanské epopeje je Muchova stezka, stejně tak si příchozí prohlédnou i vybraná díla moderního českého umění ze sbírek Musea Kampa. „Zdarma pak mohou návštěvníci zavítat na výstavu Tunelem do dvacátého století, za kterou stojí Ústav pro studium totalitních režimů,“ sdělila za krumlovský zámek Eva Fruhwirtová, která má ve městě na starosti propagaci.

Rapper Tomáš Horký alias Řáhol Zdroj: Tomáš Horký
Drogy, konzum a Brno: syn Romana Horkého z Kamelotu rapuje, vydal novou desku

Slovanská epopej

Na Slovanskou epopej jezdí lidé z celé České republiky a také ji navštěvují zahraniční návštěvníci. Prohlídky jsou pro jednotlivce bez průvodce. Skupinové prohlídky jsou na objednání a s průvodcem. „Výlet do Moravského Krumlova, jehož hlavním cílem je prohlídka epopeje, je oblíbený u dříve narozených návštěvníků. Do Krumlova jezdí často organizovaně se zájezdy. Výraznou návštěvnickou skupinou jsou i školní třídy,“ shrnul Švéda.

 Prohlídka zámku

Do šlechtických komnat a na zámeckou věž vstoupilo vloni téměř deset tisíc zájemců. O komentované prohlídky je tradičně největší zájem během turistické sezóny. „Výstavy, které se konají v prostorách opraveného zámku navštívilo přes dva tisíce lidí. Vloni přitáhla pozornost výstava fotografií Jana Saudka, ale také obrazy Všeslovanská epopej od Ivana Mládka. Oba autoři na zámek také přijeli,“ shrnula Fruhwirtová.  

Hořet začalo ve středu v podvečer, ve čtvrtek ráno byli ještě hasiči na místě. Pracovali čtrnáct hodin.
Požár zachvátil střechu domu v Tulešicích, zásah ztížilo horší zásobování vodou

Akce na zámku

V roce 2023 byl zámek pro turisty otevřený celoročně, kromě pondělí. Městské kulturní středisko a město Moravský Krumlov připravilo během roku také několik akcí na nádvoří zámku, které přilákaly nejen turisty, ale především místní. „Lidé oslavili na arkádovém nádvoří masopust i čarodějnice. Nechybělo občerstvení, muzika a program pro děti. Hojně navštěvovanou akcí je Mikuláš na zámku a tradičně velký zájem byl o vánoční prohlídky zámku,“ shrnula Fruhwirtová. 

Zámek se stal podle vedení města místem setkávání. „Zámek je nejen národní kulturní památkou, ale také místem setkávání, místem pro kulturní život,“ pochvaloval si starosta města a senátor Tomáš Třetina. A ujistil, že město chystá projekt na další postupné opravy zámku.

Rezidence Černý medvěd na Masarykově náměstí ve Znojmě otevře na jaře.
VIDEO: Chybí turisté i personál. Některé podniky ve Znojmě přes zimu zavřely

Ocenění

V roce 2022 byl zámek v Moravském Krumlově prohlášen za národní kulturní památku. V roce 2023 získala zámecká věž ocenění Patrimonium pro futuro, kterou vyhlašuje Národní památkový ústav. Jedná se o cenu veřejnosti za záchranu renesanční věže zámku v Moravském Krumlově. 

Otevírací doba v zimě

Po pauze zámek znovu otevře o víkendu 20. a 21. ledna. V lednu a únoru bude přístupný o sobotách a nedělích.