Zámek v Moravském Krumlově, kde se aktuálně dílo nachází, je podle ředitele moravskokrumlovského kulturního střediska Bořivoje Švédy na prodloužení výstavy připravený. „Epopej by mohla na Moravě zůstat, pokud to bude potřeba a my budeme rádi. Z technické a organizační stránky by pro nás prodloužení nebyl problém, klimatické podmínky splňujeme,“ sdělil Švéda s tím, že k dispozici je i potřebná technologie.

Cyklus dvaceti secesních obrazů je významným lákadlem pro turisty. „Loňský rok byl v počtu turistů rekordní. Dorazilo šedesát tisíc návštěvníků. Na nezájem jsme si nemohli stěžovat ani letos. Výstava město výrazně oživila a z hlediska kultury je to náš stěžejní program,“ poznamenal Švéda.

Došková chalupa v Petrovicích. Snímky ze zahájení sezony v květnu 2023.
Došková chalupa v Petrovicích končí sezonu. V neděli otevře letos naposledy

Pro zachování díla ivančického rodáka na Moravě je i Eva Punčochářová. „Ať Slovanská epopej zůstane v Moravském Krumlově, je to dlouholetá tradice, byť vznikla kvůli problému s nalezením reprezentativní budovy v Praze,“ myslí si Punčochářová.

Město podle ní do rekonstrukce zámku investovalo hodně peněz a technologie pro uchovávání zaručují ideální podmínky. „Je potřeba dostat turisty i mimo Prahu,“ dodala Brňanka.

Obvodní soud v Praze minulý týden podle ČTK zakázal pražským zastupitelům uzavírat nájemní smlouvu s firmou Crestyl. Podle ní by město mohlo Slovanskou epopej dočasně umístit v prostorách Savarinu na pražském Václavském náměstí.

Rozhodnutí soudu uvítali členové Spolku pro Slovanskou epopej v Praze. „Rozhodnutí bylo vydáno na návrh Jarmily Mucha Plockové, vnučky Alfonse Muchy,“ sdělil v tiskovém vyjádření předseda rady spolku Ondřej Pecha. Dále informoval, že podle Muchovy vnučky jednání Prahy mimo jiné přehlíželo přání autora, který darování epopeje městu podmínil umístěním do budovy postavené přímo k tomuto účelu.

Podle ČTK náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil minulý čtvrtek uvedl, že se město odvolá. Pokud by odvolací soud předběžné opatření zrušil, plánují radní dál jednat o pronájmu Savarinu, pokud soudce odvolání zamítne, budou se zástupci města podle Pospíšila soudit. Právě další soud by mohl mít za důsledek oddálení odvozu Slovanské epopeje z Moravského Krumlova, kde byla poprvé vystavená v roce 1963.

Zdroj: Deník/Jiří Sláma

Kromě Slovanské spopeje mají návštěvníci krumlovského zámku možnost vidět i další výstavy. Svou pobočku zde zřídilo pražské Museum Kampa.