Už počtvrté se otevřou na celý den dveře vodního mlýnu ve Slupi a celou vesnici provoní vůně čerstvě upečeného chleba. Návštěvníci si také budou moci nechat vyrazit pamětní mince.

Přes obec projde průvod krojovaných folklórních souborů, na pořádek dohlédnou četníci. To vše bude k vidění při Slavnostech chleba.

„Je to největší akce, která se v obci koná. Většinou přijde kolem tří tisíc návštěvníků. Letos by nám mělo vyjít počasí a připravili jsme i novinky. Očekáváme, že návštěvníků bude víc,“ řekl starosta Slupi František Jeleček.

Pořadatelé se tento rok rozhodli posunout termín slavností o jeden týden.

„Každoročně jsme se překrývali se znojemským vinobraním, tento rok se k tomu přidalo ještě to mikulovské. Tomu už konkurovat nemůžeme. I díky tomu máme velký zájem stánkařů,“ vysvětlil starosta.

Už tradičně se návštěvníci mohou těšit na jarmark s tradičními řemesly, přehlídku veteránů nebo na četníky, kteří budou dohlížet na pořádek.
Na podiu, které bude stát před Vodním mlýnem, vystoupí folklórní soubory. „Tentokrát přijedou téměř čtyři stovky účinkujících,“ dodal Jeleček.

Doslova horkou novinkou bude pečení chleba ve vojenské polní pekárně. „Pekárnu přivezeme z brněnského Technického muzea a upečený chléb budeme rozdávat návštěvníkům k ochutnání,“ vysvětlil vedoucí výstavního oddělení brněnského Technického muzea a jeden z organizátorů akce Ivo Hobr.

I prohlídka slupského mlýna, který spravuje právě Technické muzeum, dozná změn. „Zájemci si budou moci prohlédnout mlýn odshora dolů, během provozu, nikoliv tak, jak je obvyklé v hodinových prohlídkách,“ doplnil Hubr.

Velikým překvapením, i když s otazníkem, bude parní automobil. „Sentinem Škoda by měl přijet po vlastní ose z Brna. Jelikož je to technická památka, vše závisí na počasí. Jestli bude pršet, budeme muset cestu zrušit,“ řekl organizátor.

Automobil by měl z Brna vyrazit v pátek kolem sedmé hodiny ranní, rychlostí pětadvacet kilometrů v hodině.

Z přilehlých obcí a Znojma budou případné zájemce zdarma svážet čtyři historické autobusy.

„Jezdit budou po čtyřech různých trasách. Jízdní řád najdou lidé na letácích,“ řekl starosta Slupi.

PROGRAM:
10.00 koncert souboru Bobrava
10.30 průvod souborů po obci
11.30 koncert orchestru Bobrava
12.30 skupina Bezobratři
13.00 Pěvecký sbor B.Martinů
13.45 program dětských folklorních souborů
15.00 Mše svatá v kostele Jména Panny Marie
15.15 hudební program cimbálových muzik
16.10 country tanec, Pěvecký sbor BUDU
17.10 program dospělých folklorních souborů
19.10 skupina Bezobratři
20.00 hodová zábava v kulturním domě ve Slupi