Sněžení ve Znojmě očekávají meteorologové z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu hlavně během pátku a v sobotu, kdy by mělo být nejvydatnější. „Celkově by mohlo nasněžit i kolem dvaceti centimetrů sněhu, takže nás určitě čeká zimní situace," uvedl za regionální předpovědní pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu Peter Hruška. I v dalších dnech navíc zůstanou teploty pod nulou, takže sníh zůstane nějakou dobu ležet.

Dvaceticentimetrovou sněhovou pokrývku v měřící stanici v Kuchařovicích u Znojma naposledy meteorologové zaznamenali čtvrtého prosince roku 2010. Ve stejném roce padl i rekord ve výšce sněhu v této oblasti za celé nové tisíciletí, a to osmnáctého ledna, kdy v Kuchařovicích naměřili dvaadvacet centimetrů. Od té doby zůstalo toto maximum nepřekonané, nejvíce se k němu přiblížila sněhová nadílka ze čtyřiadvacátého února roku 2013, kdy meteorologové naměřili osmnáct centimetrů sněhu.

Zdroj: Youtube

Dále se také dočtete:

  • Jak na Znojemské zimy vzpomínají místní pamětníci
  • Jak moc se v průběhu let na Znojemsku zvyšují teploty a zda méně sněží
  • Který prosinec od roku 1961 připadá meteorologům zajímavý
  • Jak časté jsou na Znojemsku bílé Vánoce
  • Kdy na Znojemsku napadalo nejvíce sněhu od roku 1961
  • Vývoj průměrných denních teplot, výšku sněhu i aktuální sněžení k prvnímu prosincovému dni od roku 1961
Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Na tuhé zimy na Znojemsku vzpomíná například téměř sedmdesátiletý pamětník z Hrušovan nad Jevišovkou Miroslav Fousek. V dětství rád chodíval bruslit na místní rybník Pošťák. „V dospělosti se mi z toho stal rituál, který jsem každou zimu dodržoval, i kdybych měl být na rybníku jen jednou. Toto se mi dařilo až do roku 2020, kdy jsem byl na rybníku naposledy. Bohužel poslední dva nebo tři roky již rybník nezamrzl a čekám, jak to bude letos," popsal Fousek.

Pátek 1. prosince 2023 ve Znojmě.
Zimní úder počasí. Znojemsko sevře mráz, napadnou desítky centimetrů sněhu

Podobné vzpomínky má také Miroslav Radauscher z Bezkova na Znojemsku. „Jako děti jsme jezdili k babičce a dědečkovi do Bítova. Sněhu tam bývalo opravdu hodně. Ve Znojmě to bylo také skvělé. Našla se místa, kde se parádně sáňkovalo. Postupem času jsem pozoroval, jak se mění klima v okolí Znojma. Poslední pořádná zima byla v roce 2011, kdy se dalo naposledy bezpečně bruslit na zamrzlé Dyji," zamyslel se Radauscher.

Počasí 1. prosince na Znojemsku od roku 1961. Údaje Českého hydrometeorologického ústavu, měřící stanice v Kuchařovicích u Znojma.Počasí 1. prosince na Znojemsku od roku 1961. Údaje Českého hydrometeorologického ústavu, měřící stanice v Kuchařovicích u Znojma.Zdroj: se svolením Miroslava FouskaNa teplejší prosincové počasí ve Znojmě poukazují také meteorologové. „V posledních deseti letech je zde průměrná prosincová teplota vyšší než normál a od roku 2017 je pak výhradně kladná. Nejnižší minimální teplota byla v prosinci naměřená v roce 1969, kdy klesla k téměř mínus dvaadvaceti stupňům, naopak nejvyšší maximální teplota přesáhla čtrnáct stupňů Celsia v letech 1961 a 1974," vyjmenovala klimatoložka brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Gražyna Knozová.

V neděli ráno se lidé ve Znojmě probudili do zimní nálady. Kvůli teplotám nad nulou se sněhový poprašek dlouho neudržel.
VIDEO: Mikuláš, rotunda i parky v bílém. Sníh pocukroval Znojmo. Podívejte se

Výška celkové sněhové pokrývky v prosinci ve Znojmě byla nejvyšší v roce 1985, kdy dosáhla třiceti centimetrů. „V posledních deseti letech je výjimečné, aby překonala deset centimetrů," podotkla Knozová.

Historicky nejvyšší vrstvu sněhu od roku 1961 naměřili meteorologové na stanici v Kuchařovicích čtvrtého února roku 1963, kdy Znojemsko zapadlo pod osmdesáticentimetrovou pokrývku. Tato zima byla na Znojemsku velmi tuhá, alespoň zhruba deset centimetrů sněhu se zde drželo od konce prosince předešlého roku až do první poloviny března v třiašedesátém.

Podívejte se, jak vypadal konec listopadu 2010 ve Znojmě:

Meteorologové vyzdvihují mimo jiné minulý rok. Tehdy totiž padl jeden z dosavadních rekordů naměřených v Kuchařovicích. „Průměrná denní teplota vzduchu na Štědrý den byla nejvyšší od začátku měření stanice. Dosáhla téměř osmi a půl stupňů Celsia nad nulou," řekla Knozová.

Vánoce na blátě ale na Znojemsku rozhodně nejsou tradicí. Za uplynulých dvaašedesát let zde na Štědrý den ležel sníh, nebo alespoň drobně chumelilo přesně v polovině případů. Leckdy to bylo pro místní překvapením, například v roce 1970, kdy se první sníh objevil až těsně před Vánoci a nepřestal padat ani čtyřiadvacátého. Stejně tak tomu bylo v roce 1982.

Zdroj: Youtube

Celkem na Znojemsku přímo na Štědrý den sněžilo od roku 1962 sedmnáctkrát. Naopak v letech 1972, 1987, 2006, 2008 a 2013 sice s příchodem zimy pár vloček spadlo, žádná z nich se ale na zemi neudržela a skutečný první sníh pak přišel až po novém roce. Zdroj: ČHMÚ 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Romantika v lomu, turisté i blízké Podyjí. Poznáte vesnici nedaleko Znojma?

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová