„Žádost o svolání mimořádného zastupitelstva jsme podali starostce města s podpisy jedenácti zastupitelů, tedy zákonné třetiny, která je pro uskutečnění jednání třeba,“ potvrdil Jakub Malačka, bývalý starosta města, nyní člen opozice z uskupení Naše Znojmo. Ceny energií podle kritiků šroubuje nahoru i nový plat jednatele tepelné společnosti.

Vysoké zálohy za energie platí obyvatelé Znojma od začátku tohoto roku. V důsledku celosvětového zdražení mají na složenkách zhruba dva a půl krát vyšší částku oproti loňsku. Místo 560 korun za gigajoule platí nyní 1 490 korun bez daně. „Ceny na trhu ale významně klesají, považujeme proto za vstřícné, aby se to projevilo i na snížených zálohách obyvatel. Pro mnohé z nich jsou zvýšené platby těžko zvládnutelné. Navíc v předvolební kampani slibovali členové současné koalice pomoc lidem. Byli bychom rádi, kdyby svých slibů dostáli,“ zdůvodnil Malačka.

V Přeskačích na Znojemsku získal Petr Pavel víc jak polovinu hlasů voličů. V okrese výjimka. Na snímku obyvatel Josef Němec
Ve straně museli být všichni, vědí lidé v Přeskačích. Na hradě chtějí Pavla

Podle opozičních zastupitelů navyšuje lidem zálohy na energie také nově placená funkce jednatele Znojemské tepelné společnosti. „Chceme se na to ptát a slyšet důvod, proč poprvé v historii města pobírá nový jednatel Květoslav Svoboda z SPD plný plat ve výši kolem jednačtyřiceti tisíc korun, když v minulosti vykonával tuto funkci místostarosta zdarma. Placený byl pouze provozní ředitel, výběrové řízení na nového ředitele jsme však také nezaznamenali,“ nesouhlasil s kroky vedení radnice Jiří Kacetl z opozičního Pro Znojmo.

Vedení znojemské radnice v reakci na dotaz Deníku potvrdilo, že mimořádné jednání zastupitelů svolá. V opozicí navrhovaném termín v pondělí 30. ledna se ale zřejmě neuskuteční. „Vedení města žádosti o svolání schůze zastupitelstva mimo plánovaný harmonogram vyhoví. Konkrétní datum oznámíme v zákonné lhůtě minimálně sedm dní před konáním schůze. Dovolím si připomenout, že se za měsíc, 20. února, koná řádná schůze zastupitelstva,“ potvrdil mluvčí radnice Pavel Kovařík.

Velký úspěch v prvním kole prezidentských voleb zaznamenal Andrej Babiš ve Slatině na Znojemsku. Získal tam 70,86 procent hlasů.
VIDEO: Babiš dohlédne na zloděje, Pavel chce válku, zní ze Slatiny na Znojemsku

Snížení ceny tepla dodávané znojemskou tepelnou společností vedení města podpoří v případě příznivého vývoje cen. Nyní považuje snížení za unáhlené. „Vývoj cen sledujeme a vyhodnocujeme situaci na trhu. Doufáme, že se příznivý vývoj udrží, abychom mohli snížení cen uskutečnit. V tuto chvíli by ale bylo stále krajně nezodpovědné o snížení spekulovat. Podle našich předpovědí v tomto ohledu významně napoví nejbližší dva měsíce,“ upozornil Kovařík.

Zálohy na teplo počítá tepelná společnost odběratelům jednotlivě, zpravidla pro každé společenství vlastníků zvlášť. Přístupná je zatím individuálním žadatelům o snížení záloh.

Výtky na placenou funkci jednatele vedení radnice odmítá a zdůvodňuje zanedbaným stavem tepelné společnosti. „Jan Grois uvádí, že funkci jednatele vykonával jako čestnou funkci, je tak otázkou, nakolik svědomitě ji plnil. Zvlášť v době, kdy ZTS neměla po úmrtí ředitele jeho nástupce a musela čelit rostoucím cenám energií. Vedení města je toho názoru, že je třeba tepelnou společnost stabilizovat a modernizovat, aby fungovala efektivněji a nabízela klientům nejlepší služby za co nejpříznivější ceny. To vyžaduje plné nasazení jednatele a personální posílení výkonného týmu. Nový jednatel právě z toho důvodu najal do funkce provozního ředitele Luboše Havlíka, který se v oboru pohybuje patnáct let,“ zdůvodnil Pavel Kovařík.

Ohlédnutí za tradičním plesem města Znojma.
Hvězdy na parketu. Hosté ve Znojmě si užili ples města

Po rezignaci Jana Groise z postu jednatele po podzimních volbách muselo podle mluvčího jednat nové vedení rychle, aby tepelná společnost neskončila v konkurzu. Rada města jmenovala do funkce zastupitele Květoslava Svobodu.

Výtky opozice na vyšší zálohy obyvatel z důvodu platu jednatele kontruje současné vedení naopak špatným hospodařením předchůdců. „Do celkového zvýšení cen energií se podle našeho názoru promítá i nehospodárné chování předešlého vedení společnosti. Objednávalo například studie za statisícové částky, u kterých není zcela jasný přínos. I to je důvod, proč je potřeba Znojemskou tepelnou společnost stabilizovat a vrátit původnímu poslání,“ vracel míč na stranu protihráčů Pavel Kovařík.