„Tímto naším setkáním se připojíme k celostátnímu happeningu za otevření hranic," sdělil za pořadatele znojemský zastupitel Jiří Kacetl.

Nově vzniklá mezinárodní občanská iniciativa Soboty pro sousedství zahajuje v sobotu od druhé hodiny sérii setkání sousedů, přátel a příbuzných rozdělených hranicí v důsledku pandemie Covid-19 a připravuje výzvu určenou vládám zemí ve střední Evropě. Iniciativa sdružuje na tisíc lidí z pohraničí České republiky, Německa, Rakouska, Polska a Slovenska.

Ilustrační foto.
Bizarní saunování v rouškách snad zruší, věří ve wellness v kraji

Setkání se uskuteční na celkem dvanácti místech takzvané zelené hranice současně. Cílem je poukázat na negativní důsledky uzavřených hranic. „Aniž bychom chtěli zlehčovat pandemii a zpochybňovat opatření v souvislosti s ní přijatá, chceme upozornit na těžké a nedůstojné životní situace, které s sebou uzavření hranic nese a které dopadají na desítky až stovky tisíc obyvatel žijících v pohraničí,“ uvedl jeden z z neformálních mluvčích iniciativy ústecký germanista Jan Kvapil.

„Myslíme si, že ve chvíli, kdy ve střední Evropě panuje obdobná epidemiologická situace a kdy jsou ve všech zemích přijata téměř totožná ochranná opatření, nemá uzavření hranic s nejbližšími sousedy žádný smysl a vede jen ke zbytečnému rozdělování rodin a přátel," dodal Kvapil.

Výtvarná soutěž pro děti na téma Malujeme Velikonoce. Tímto zaujal hlasující tříletý Kryštof Šulák.
Nejhezčí Velikonoce očima dětí. Tříletý malíř Kryštof učaroval hlasujícím

Vedle toho se organizátoři také obávají nepříznivých dopadů této izolace nejen v hospodářské, ale i v sociální a kulturní oblasti. „Na obou stranách hranice sdílíme obavu, že nás uzavřená hranice uvrhne mnoho let zpátky, a tak jako v nedávné minulosti se opět ocitneme jakoby na konci světa,“ naznačil další organizátor setkání Christoph Mauerer z bavorského městečka Neukirchen beim Heiligen Blut, jenž aktuálně pobývá v Praze.