Podivnou předehru mělo včerejší jednání zastupitelů Znojma. Dosavadní starosta Znojma Zbyšek Kaššai na ně poslal prohlášení, kterým rezignoval na svou funkci. Kromě jiného ze zdravotních důvodů. Sám Kaššai na zastupitelstvo nedorazil, včera ve dvě hodiny odpoledne byl hospitalizován ve znojemské nemocnici.

„Po delších úvahách a dohodě s mojí nejbližší rodinou jsem se rozhodl rezignovat na funkci starosty města Znojma. Přestože jsem dostal v komunálních volbách nejvíce preferenčních hlasů, nejsem již dále ochoten žít život v neustálém stresu a to i vzhledem k mému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Vrátím se ke své původní profesi lékaře a věřím, že takto budu platný občanům, svým pacientkám, ale i sociální demokracii. Každý z nás má vymezené hodiny života a já je hodlám žít v pohodě a klidu,“ přečetl místostarosta Pavel Balík na úvod jednání zastupitelů prohlášení Zbyška Kaššaie.

S tím se ale nehodlala spokojit komunistická poslankyně a znojemská zastupitelka za sdružení OMMO Marta Bayerová. „Zdá se mi divné, že rozhodujeme o něčem jen na základě dopisu, který nám někdo poslal. Přitom Zbyšek Kaššai právě leží v nemocnici s podezřením na infarkt a je na tom tak špatně, že nemůže komunikovat. Nikdo nevíme, v jakém stavu skutečně je. Nemůžeme tedy ani vědět, zda za dva či tři dny nebude mít na věc jiný náhled. Já bych raději počkala, až to řekne sám osobně,“ řekla Bayerová. „Jde o jednostranný právní úkon, se kterým nejde souhlasit, nebo nesouhlasit. Zastupitelstvo jej prostě jen bere či nebere na vědomí,“ sdělila na to právnička města.

Podle neoficiálních informací byl Kaššai skutečně ve dvě hodiny odpoledne hospitalizován na interním oddělení znojemské nemocnice. Na jednotce intenzivní péče a tedy v ohrožení života ale nebyl. Svůj mobilní telefon však nezvedal.

Jednadvacet zastupitelů po následné debatě zvedlo ruku pro to, že se znovu sejdou příští středu a zvolí nového starostu. V této souvislosti se spekuluje o sociálním demokratovi Vlastimilu Gabrhelovi. Třiatřicetiletý auditor je mimo jiné členem krajské kontrolní komise ČSSD.

Začátek jednání zastupitelů označil za rozpačitý šéf opoziční ODS Petr Nezveda. „Forma písemné rezignace je trochu podivná, ale vzhledem ke zdravotním problémům starosty se to dá pochopit. Pokud by ale došlo na skutečné odvolání, museli by zaznít i důvody, pro které chtěli sociální demokraté odstoupení starosty navrhnout. Ty bohužel nezazněly,“ řekl.

Informaci o tom, že Kaššai na svou funkci rezignuje, nebo že jeho odvolání navrhnou zastupitelům přímo jeho spolustraníci, sdělili Znojemskému deníku Rovnost již dopoledne tři na sobě nezávislé zdroje blízké znojemské ČSSD pod slibem anonymity. To se později potvrdilo.

Sociální demokraté se měli sejít nejprve bez Kaššaie v neděli večer, kde se domluvili na společném postupu.

V pondělí večer ho pak na uzavřeném jednání se svým úmyslem na jeho odvolání seznámili. Kaššai, který je chráněncem krajského hejtmana a druhého muže ČSSD Michala Haška, odstoupil nakonec sám.

Za necelý rok svého starostování ale čelil několikrát kritice, a to dokonce i svých koaličních partnerů. Těm se nelíbil například jeho přístup ke kauze odvolané bývalé vedoucí majetkového odboru Renaty Horákové, rozprášení městského IT oddělení a jeho náhrada soukromou firmou, způsob výběru právníků pro město a zadání zpracování auditu stejné právní kanceláři, či prezentace výsledků auditu, omezené informování o půlmiliardovém výběrovém řízení na modernizaci znojemské úpravny vody či zaměstnávání různých poradců.

Znojemští sociální demokraté ale při posledních jednáních starostu Kaššaie údajně za nic konkrétního nekritizovali a do odstoupení ho podle oficiálního prohlášení netlačili. „Nijak jsme na starostu netlačili, mělo to svůj vlastní vývoj. Zbyšek Kaššai sám uznal, že stres a tlak na něj mu přespříliš komplikují život. O některých jeho rozhodnutích jsme samozřejmě hovořili, ale určitě v tom nebyl žádný tlak,“ sdělil Vlastimil Gabrhel.

Podle něj navíc Kaššai opustil jak funkci starosty, tak i post radního a řadového zastupitele. „To vyplývá ze zákona. Koho budeme nominovat do rady a případně do funkce starosty zatím nevím. Je to příliš čertstvé,“ dodal.

Prvním náhradníkem ČSSD zůstal po loňských komunálních volbách sportovní manažer fotbalového klubu 1. SC Znojmo Michal Sobota. Ten zřejmě nastoupí na uvolněné místo zastupitele.

Jednání koaličních partnerů pokračovalo hned včera po zasedání zastupitelstva. Sešli se na něm zástupci ČSSD, KDU–ČSL, nestraníků i komunistů, kteří koalici smluvně podporují. S vedením města naopak i nadále nejedná opoziční ODS. „Pořád platí, že vítěznou stranou byla ve volbách ČSSD a z té nás nikdo neoslovil. Jsme ale připraveni jednat,“ dodal Nezveda.