Krajský soud v Brně ve čtvrtek vyslechl svědectví bývalé přítelkyně i napadeného a vynesl rozsudek. Muže soud shledal vinným z pokusu o vraždu a odsoudili ho k deseti a půl letům vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Začátkem loňského března si bývalá přítelkyně odsouzeného přijela k němu do chatky pro své oblečení a léky. Bydlel v jedné ze zahradních chatek ve znojemské místní části Oblekovice. Róbert R. zaútočil na muže, který ji na místo přivezl.

Sanitka jihomoravských záchranářů v akci. Ilustrační snímek.
Brutální napadení ve Znojmě. Agresor dupal muži po hlavě. Zemřel v nemocnici

U soudu ve čtvrtek bývalá přítelkyně vypovídala. „Vytáhl teleskopický obušek a on (napadený) mu ho vytrhl z ruky. Tak sáhnul do zadní kapsy pro nůž,“ uvedla. Když napadený uviděl v ruce zbraň, otočil se k útěku. V tu chvíli ho ale Róbert R. bodnul do zad.

Způsobil mu vážné zranění s nutnou hospitalizací v nemocnici. „Obviněný způsobil poškozenému bodnořeznou ránu. Nůž pronikl lopatkou do hrudníku a propíchl plíci,“ uvedl státní zástupce Milan Richter.

Ve čtvrtek ráno začal soud tří mužů, kteří týrali zvířata na jatkách v Hraběticích.
Týrání na jatkách v Hraběticích. Jeden z mužů u soudu ve Znojmě vinu přiznal

U soudu vypovídal i sám napadený. „Strávil jsem v nemocnici dva týdny, měsíc jsem nemohl pořádně dýchat. Žádné trvalé následky naštěstí nemám,“ sdělil.

Obhajoba se snažila o změnu kvalifikace činu na ublížení na zdraví. Útočník tvrdil, že se muže nepokoušel zavraždit. „Nechtěl jsem ho zabít, jenom zahnat. Moc mě to mrzí,“ řekl u soudu.

Za pohlavní zneužívání udělil brněnský krajský soud nevlastnímu dědovi oběti tříletou podmínku.
Tři roky na Znojemsku zneužíval nezletilou dívku. Od soudu odešel s podmínkou

Státní zástupce v závěrečné řeči uvedl, že bylo pouze otázkou náhody, když nedošlo k zasažení srdce nebo velké cévy u srdce. „Navíc obžalovaný sice dál neútočil, ale neposkytl zraněnému žádnou pomoc,“ doplnil. Róbert R. naopak nožem ještě probodal dvě pneumatiky u auta, kterým dvojice přijela.

Další přitěžující okolností se sta fakt, že už byl v minulosti trestaný.

  • Podívejte se na video z líčení v lednu letošního roku:
Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Jako polehčující okolnost naopak státní zástupce uvedl, že obžalovaný přiznal vinu a projevil lítost. Navrhl proto pro něj za pokus o vraždu trest u spodní hranice trestní sazby.

Senát poslal Róberta R. za pokus o vraždu na deset a půl roku do vězení se zvýšenou ostrahou. Původně mu hrozilo až osmnáct let.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drama na rozlučce se svobodou v Brně: rozplétají, kdo shodil turistu z Špilberku

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková