Z pouhé skutečnosti, že je proti firmě vedeno insolvenční řízení, ale ještě nelze usuzovat na její špatnou ekonomickou situaci. A to až do doby, dokud není rozhodnuto o úpadku nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu pro nedostatek majetku.

Podle předsedy družstva Bobumíra Rady byla celá věc už odpoledne vyřízena. „Insolvenční řízení už bylo zastaveno, všechno je v pořádku. Žádný problém nemáme,“ o půl třetí odpoledne komentoval stručně situaci Rada.

Mluvčí brněnského krajského soudu ale zastavení řízení nepotvrdila. „Insolvenční řízení bylo zahájeno ráno po deváté hodině, do této chvíle tam žádné ukončení není,“ oponovala ale ve čtyři hodiny odpoledne mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Agrodružstvo Jevišovice se se svou bývalou členkou domluvilo v roce 2005 na finančním vypořádání, podle kterého se smluvně zavázalo vyplatit peníze v pěti ročních splátkách. Plně však uhradilo jen první dvě splátky. Celkový dluh včetně úroků z prodlení činí 308.000 korun. Firma má údajně i další závazky po lhůtě splatnosti.

Agrodružstvo Jevišovice je jedním z největších pěstitelů a chovatelů na jižní Moravě s ročním obratem kolem dvou miliard korun a patří rovněž k největším zaměstnavatelům na Znojemsku.

Firma patří k těm kontroverznějším v regionu - v minulosti dostala opakovaně pokuty od České inspekce životního prostředí za to, že nehlásila údaje do integrovaného registru znečištění. Problémy má dlouhodobě i s největší bioplynovou stanicí ve střední a východní Evropě ve Velkém Karlově na Znojemsku, na níž si kvůli zápachu stěžují obyvatelé okolních obcí.

Jevišovické družstvo, které plánovalo ve Velkém Karlově chovat na krokodýlí farmě až 1000 zvířat, se před lety rozhodlo své aktivity v Česku kvůli byrokracii a negativním ohlasům v médiích utlumit a investovat do rozvoje v Rumunsku a na Ukrajině.

DANIEL SMOLA, ČTK