„Průměrný měsíční nápad na trestním úseku je čtyřiasedmdesát věcí. Vezmeme-li v úvahu, že na trestním soudí čtyři soudci, každý si spočítá, kolik věcí soudce musí řešit,“ nastiňuje Kapinus. Výrazem nápad označují soudci nový případ, který má své číslo jednací a kterým se soud musí zabývat.

Na civilním úseku evidují průměrně za měsíc sto šedesát tři nových věcí a na opatrovnickém sto pět případů. Trestní řád nařizuje soudcům, že do tří týdnů od doby, kdy spis přijde na soud, musí soudce nějak reagovat. „To znamená, že musí vydat například trestní příkaz, nebo nařídit hlavní líčení, případně pátrání po osobě, ale nějaké úkony musí učinit. Jsou i složitější kauzy, kdy je například více obviněných, ale v pětaosmdesáti procentech se tomu tak skutečně děje,“ vysvětluje Kapinus.

Soud má i starší věci. „Jde o kauzy, které se protahují kvůli různým okolnostem. Například člověk řídí auto opilý, ale je z jiného okresu. Chytne ho policie ze Znojma, vyslechne jej, a pustí. Ten člověk pak třeba odjede do zahraničí, pátráme po něm, ale nejsme schopni případ skončit,“ vysvětluje Kapinus. Problémem jsou podle předsedy soudu staré věci na civilním úseku. „Tam jich máme kolem šedesáti, ale jsou přerušené ze zákona, jsou tam konkurzní řízení a v těchto věcech soud nemůže pokračovat v řízení,“ říká Kapinus.

Může si soudce dovolit nestíhat? „Soudce prostě musí stíhat. Naši lidé pracují o sobotách, nedělích, po pracovní době píší rozsudky. Přesčasy se neproplácejí,“ uzavírá.

Na odvolací soud se čeká i tři roky, tvrdí advokátka
DANIEL SMOLA

Znojmo - Až od roku 1999 se táhnou nejdelší soudní spory znojemské advokátce Sylvě Medkové. Nejdéle podle ní leží věci na brněnském krajském soudu, a to při odvolacích řízeních nebo v prvním stupni ve věcech obchodních.

„Pokud se jeden z účastníků řízení odvolá, čekáme někdy na termín projednání jeho odvolání u krajského nebo obchodního soudu v Brně i tři roky,“ říká advokátka.

Ve Znojmě je délka soudního řízení v prvním stupni různá podle složitosti případu. „Třeba u jednoduchých rozvodů manželství bez dětí bývá první a jediné jednání do jednoho měsíce. U složitějších sporů to ale může být od čtvrt až do jednoho roku. Znojmo je v tomto podle mého republikový průměr. Třeba v nedaleké Třebíči jsou čekací doby kratší, je to ale menší okres s menším počtem lidí,“ uznává Medková.

Délka soudního řízení záleží podle ní na respektování povinností jednotlivých účastníků.

„Pokud nechodí k soudu, nepřebírají písemnosti, nebo jinak zdržují, může se i řízení v prvním stupni protáhnout řádově o půl roku, i více,“ tvrdí.
Prodlužováním délky řízení pak ale narůstají jak případné úroky při sporech o peníze, tak i náklady soudního řízení. Neúspěšný účastník řízení pak může zaplatit i několikanásobně více, než o kolik byl původně žalován.

Pokud má ale člověk pocit, že se soud vleče až neúměrně dlouho, může zažádat ministerstvo spravedlnosti o náhradu škody za délku soudního řízení. „Dříve se muselo žádat u Evropského soudu, nyní může finanční satisfakci za neúměrně dlouhou dobu řízení přiznat i ministerstvo,“ říká advokátka.
Znojemský soud ale podle ní nemá problémy s termíny jednání. „Jedna z mála věcí, která by se nyní mohla zlepšit, je další soudce pro opatrovnické řízení. Ve Znojmě byly dvě soudkyně. Jedna ale odešla koncem minulého roku do důchodu. Ve Znojmě tak zbyla jen jediná, která se zabývá pouze opatrovnickým řízením. Další věci z této oblasti byly přesunuty na jiné civilní soudce.

Určitě by bylo lepší, kdyby tu ještě jeden soudce pro opatrovnická řízení zase byl,“ domnívá se Medková.