PRVNÍ MÁJ S VETERÁNY. Prvomájový volný den si příznivci veteránů užili společně ve Znojmě na Masarykově náměstí. Tradiční akce byla příležitostí majitelů historických vozů či motorek k setkání, klábosení a obdivování strojů. Často stál hlouček nadšenců a obdivně nahlížel pod kapotu některé z nablýskaných krasavců.

Sraz přilákal do centra města řadu obdivovatelů. Auta se začala sjíždět už před devátou hodinou ranní a do desáté hodiny zcela zaplnila Masarykovo náměstí.

Historické vozy byly k vidění ve středu dopoledne na Masarykově náměstí ve Znojmě.
První máj ve Znojmě voněl benzínem. Centrum města patřilo veteránům

DOPRAVA VE ZNOJMĚ. Plánovaná oprava silnice v Pražské ulici a na Mariánském náměstí v režii Ředitelství silnic a dálnic začala v pondělí 6. května. Znojemská radnice zveřejnila více než týden před tím trasy, kudy řidiči městem projedou. Opravované úseky leží na hlavním tahu městem, na státní silnici I/38. Řidiči po ní míří od Prahy směrem na Rakousko.

Od 6. května musí řidiči, kteří pojedou ze spodní části města směrem na Pražskou, počítat s objížďkou.
VIDEO: Opravy průtahu Znojmem začaly. Podívejte se, kudy městem projedete

CIRKUS HUMBERTO. Legendární Cirkus Humberto dorazil potěšit příznivce cirkusového umění na Znojemsko. Zájemci mohli navštívit představení v Dobšicích. Dříve stávaly stany před Louckým klášterem ve Znojmě, město cirkusy vykázalo před brány města před šesti lety.

Cirkus Humberto zve na představení nazvané Bez limitu ještě do neděle 5. května. Lidé najdou šapitó i zvěřinec v Dobšicích.Cirkus Humberto zve na představení nazvané Bez limitu ještě do neděle 5. května. Lidé najdou šapitó i zvěřinec v Dobšicích.Zdroj: Zdeněk Dvořák

Znojmo k zákazu přistoupilo kvůli aférám s údajným týráním zvířat v cirkusech, ale i na základě ankety mezi lidmi. Nynější vedení města vzkázalo, že se nebrání zahájit diskuzi o případném otevření tématu.

Cirkus Humberto zve na představení nazvané Bez limitu ještě do neděle 5. května. Lidé najdou šapitó i zvěřinec v Dobšicích.
Cirkus Humberto v Dobšicích. Diskuzi o návratu do Znojma je město otevřené

PLOVÁRNA LOUKA. Přípravy na novou sezonu dokončili na konci dubna pracovníci na znojemské plovárně Louka. Bazény jsou vyčištěné a napuštěné, přesně zastřižené trávníky připomínají samet. Jen hadice kolem bazénů naznačují, že návštěvníci si na otevření ještě několik týdnů počkají. Město počítá s tím, že koupaliště zpřístupní 1. června.

Se závěrem dubna dokončili pracovníci na znojemské plovárně nejdůležitější přípravy na začátek nové sezony.
Plovárna Louka ve Znojmě má dvacet let. Letošní sezona začne v sobotu oslavami

STAROSTKA HEJTMANKOU. Kandiduji na hejtmanku Jihomoravského kraje. Takové oznámení zveřejnila na konci dubna sociálních sítích starostka Znojma Ivana Solařová. Jak doplnila, chce naplno využít svých životních zkušeností. Pětadvacet let totiž působila ve vysokých manažerských funkcích v byznysu, poslední rok a půl je starostkou. Pro kandidaturu se dle svých slov rozhodla kvůli řadě problémů, které vidí kolem sebe.

Starostka Znojma Ivana Solařová oznámila svou kandidaturu v krajských volbách.
Starostka Znojma Ivana Solařová oznámila, že bude kandidovat na hejtmanku

TÁBORÁK NA KÁŘE. Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s lidovou veselicí. Po celé republice se rozhoří tisíce ohňů a vater, u kterých se lidé sejdou především kvůli světským radovánkám, jako je opékání buřtů, a další doprovodné zábavě.

Zdroj: Stanislav Nováček

Pořadatelé ze Znojemské Besedy pozvali zájemce k posezení na kouzelném místě na prostranství na Káře pod kostelem svatého Mikuláše.

Poslední dubnové úterý byl připravený program pro celou rodinu na prostranství za kostelem svatého Mikuláše. Akci pořádala Znojemská Beseda.
Táborák na Káře bavil děti. Podívejte se, jak vypadaly čarodějnice ve Znojmě

CORNŠTEJN OTEVÍRÁ. Brány zříceniny hradu Cornštejna u Bítova se návštěvníkům otevřely první květnový víkend. Pro letošní sezonu si Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které zříceninu spravuje, připravilo několik novinek.

Největší z nich je informační systém. Souvisí s novými poznatky a nedávným archeologickým průzkumem.

Zřícenina hradu Cornštejn oživla. Zjevila se Bílá paní, rytíři se vyzvali k bojiZřícenina hradu Cornštejn oživla. Zjevila se Bílá paní, rytíři se vyzvali k bojiZdroj: Standa Nováček

Celé nádvoří se navíc po obnově mnohem více provzdušnilo a otevřelo do prostoru. Nové je i kovové zábradlí na vyhlídce starého paláce a v celé délce nad pokladnou, které přibylo na konci minulého roku.

Zřícenina hradu Cornštejn u Bítova na Znojemsku.
Cornštejn zahájí sezonu. Láká na příběh hradu, historii přehrady i hru pro děti

MAJÁLES. Živelná oslava zaplnila ulice Znojma první květnový pátek. Byla to největší studentská akce roku – Majáles, kterou pořádala Znojemská Beseda. Nechyběla soutěž o krále a královnu Majálesu nebo o nejlepší školní průvod.

Zdroj: Stanislav Nováček

Králem a královnou byli, po vyhodnocení soutěží, vyhlášeni Jan Zouhar a Kristýna Bartošíková z Gymnázia Dr. Karla Polesného, jako nejlepší účastníci průvodu byli studenti střední školy známé ve Znojmě pod zkratkou GPOA.

První květnový pátek patřil ve Znojmě studentům a Majálesu.
Majáles ve Znojmě 2024. Rozjásaný průvod prošel městem. Najdete se na fotkách?

FESTIVAL VÍNA VOC ZNOJMO. První květnová sobota potěšila milovníky dobrého vína. Už po šestnácté se uskutečnil Festival vína VOC Znojmo. Tento festival vína vyhledávají vedle místních milovníků vína také návštěvníci z celé republiky i ze zahraničí. Zájemci měli první možnost ochutnat nově zatříděná vína VOC Znojmo ročníku 2023, ale také nabídku starších ročníků, dobré jídlo. Navíc si užili si pestrý hudební program v kulisách historického města. Spolek přátel Hroznové kozy předvedl dávnou tradici a zároveň tak oslavil dvacet let svého fungování.

Festival vína VOC Znojmo se konal v sobotu 4. května a nabídl návštěvníkům v centru města bohatý program.
Festival vína VOC Znojmo zaplnil centrum města. Podívejte se, kolik přišlo lidí

MINISTR V NEMOCNICI. Stárnutí lékařů, ohodnocení nelékařských profesí a problémy, jak dostat mladé doktory nebo sestry do nemocnice. To byla některé témata, která na setkání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem otevřela vrchní sestra Jana Procházková, která je zástupkyní odborů ve znojemské nemocnici.

Vedení Nemocnice Znojmo přivítalo na návštěvě ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
Ministr Válek v nemocnici ve Znojmě. Mluvil s personálem, podpořil stavbu příjmu

Mimo jiné debatovali o ohodnocení nelékařského personálu nebo blížícím se nedostatku sester napříč celou republikou.