BEZPEČNOST VE ZNOJMĚ. O ztrátě bezpečí v ulicích Znojma, ale i na dětských hřištích mluví v těchto dnech lidé ve Znojmě. Záležitost řešili mimo jiné i zastupitelé na pondělním zasedání. Dohledu v ulicích pomohou kamery i společné hlídky strážníků a policistů. Od dubna má Znojmo asistenty prevence kriminality, padl i návrh ohledně možného povolání bezpečnostní agentury. Strážníkům chybí devět kolegů, získat nové pomáhá právě spuštěná kampaň.

PENÍZE NA PLATY. Znojmo podpoří městskou policii. Schválilo přes dva a půl milionu korun na mzdy nových strážníků i pro zvýšení motivace stávajících. Peníze umožní zaplatit i asistenty prevence kriminality. Město slibuje, že se strážníci budou pohybovat více v problémových lokalitách. Znojmu pomůže také nezávislý expert z Jihlavy.

NOVÁ ZBROJNICE. Hasiči v Moravském Krumlově sídlí v budově v Palackého ulici. Těšit se mohou na novou moderní stanici, která vyroste v budoucnu na rokytenské křižovatce směrem k nádraží. Náklady se vyšplhají ke stovce milionů korun. Stavba by mohla začít příští rok. Město poskytlo pozemky a peníze na projekt. Řeší, co se stávající budovou. Nové stanice mají vyrůst také v dalších městech na jihu Moravy, jinde zase plánují rekonstrukce či přestavby.

MAŠOVICE LOM. Novou sezonu má před sebou Mašovický lom nedaleko Znojma. Stejně jako loni, přistoupí i letos jeho majitel Stanislav Kacetl k vybírání vstupného. Opatření podle něj prospělo kvalitě vody.

Mašovický lom nedaleko Znojmo láká ke koupání i přes poplatek. | Video: Veronika Pokorná

Místo láká nejen plavce. Vybral si ho pro jeden z unikátních koncertů opětovně Hudební festival Znojmo a oslovilo i filmaře.

VESNICE ROKU. V soutěži Vesnice roku Jihomoravského kraje 2024 získal nejvyšší ocenění, Zlatou stuhu, Ořechov na Brněnsku. Tato obec byla vybrána z celkem sedmnácti přihlášených obcí. Porota ocenila především fungující společenství, které je založené na vzájemné spolupráci, podpoře a úctě k tradicím.

Ze Znojemska získaly ocenění Blížkovice, a to modrou stuhu za společenský život. Bílou stuhu mají Vedrovice, porota ocenila činnost mládeže v obci. Kdo ze Znojemska soutěžil? Podrobnosti najdete TADY.

FESTIVAL PLNÝ CHUTÍ. Hrušovany nad Jevišovkou v sobotu ožily jídlem a kulturou. Konal se zde Festival plný chutí. Na zdejší náměstí zaplněné stánky s občerstvením dorazily stovky lidí.

Vůně i chuť. Petr Stupka a Honza Vorel vařili na festivalu v Hrušovanech | Video: Deník/Magdaléna Blažková

Hudební program na festivalu zajistila cimbálová muzika Lusk, kapely Citron a Support Lesbiens a jako zlatý hřeb večera zazpíval Adam Mišík. V kulturním domě byla nachystaná Kuchařská zóna, show s ochutnávkou zde předvedl Petr Stupka a Honza Vorel ze soutěže MasterChef. Reporáž najdete TADY.

PERMANENTKA NA ORLY. Výrazně ušetřit mohou fanoušci hokejových Orlů Znojmo při zakoupení permanentky na příští sezonu 2024/2025. Oproti minulému ročníku, ve kterém Orli nastupovali v Chance lize, šly totiž ceny téměř přesně o polovinu dolů. Hlavní faktor je jasný, Znojmo po sestupu čekají boje ve třetí nejvyšší soutěži, navíc po období nejistoty klub nemá jasně danou ambici pomýšlet na okamžitý návrat. Mnohem levnější budou i lístky na jednotlivá utkání, za základní vstupné zaplatí příznivci sto korun.

WALDORF A PROSTORY. Waldorfská škola z Kuchařovic našla díky pomoci kraje dočasný azyl na Střední odborné škola Dvořákova ve Znojmě, o dlouhodobé řešení stále usiluje. Na rozdíl od původních předpokladů, že bude potřebovat jednu třídy pro prvňáky, řeší nyní prostory pro všechny děti. Třídy v Loucké ve Znojmě, které již dříve přislíbilo město, jsou stále ve hře. Zástupci spolku rodičů poukazují na velkou míru nejistoty a časovou tíseň.

HASIČÁRNA A REFERENDUM. Návrh opozice na vyhlášení referenda ohledně přestavby bývalé hasičárny v Pražské ulici ve Znojmě na městský úřad neprošel. Opoziční zastupitelé poukazovali na to, že úřednický komplex na severním okraji města ovlivní život ve Znojmě na dalších třicet nebo padesát let, unáhlenost koupě i chybějící debatu s občany. Referendum hodlali spojit se zářijovými krajskými volbami. Podporu napříč politickým spektrem nenašli.Zastupitelé o koupi objektu rozhodli v únoru letošního roku.

STREET FOOD NA ČESKÉ. Slunečná sobota v půli června lákala ven. Před polednem se v centru Znojma mísila vůně masa, bramboráků, klobásek a levandule. Cinkaly skleničky s vínem a Horní Českou byl slyšet saxofon. Ulicí zněly známé melodie v podání místního muzikanta a učitele hudby Karla Fojtíka. S kuchařskou show vystoupila i herečka Markéta Hrubešová. Festival nazvaný Street Food na České přilákal řadu návštěvníků.