OCENĚNÁ TATRA. První místo ve své kategorii získala vojenská Tatra 72 z roku 1934 ve Slavkově u Brna na nedávném Veteranfestu. Hrdým majitelem je veteránový nadšenec a majitel Muzea motorismu ve Znojmě Jan Drozd. Jeho úspěch zaznamenali reportéři Deníku a rozhodli se o něm informovat čtenáře. Získat ojedinělý stroj trvalo čtvrt století. Tak dlouho usilovat o tom, aby ji předchozí majitel prodal.

790 LET VIŠNOVÉ. Višňovská pouť je spojená se svátkem svatého Jana Křtitele, kterému je zasvěcenýmístní kostel. S tradičními pouťovými oslavami byly letos spojené i oslavy 790 let od první písemné zmínky o Višňové. Součástí oslav bylo ocenění významných osobností, beseda s hercem Janem Čenským nebo gratulace místní fotbalové legendě - hráči, trenérovi a správci hřiště. Osmdesátiny totiž slavil Jindřich Hrdlička. Městys má nový symbol, a to kohouta, který zdobí kruhový objezd.

SMRT NA SILNICI. Tragická dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 4. července na silnici mez Vémyslicemi a Dobelicemi. Nákladní auto se tam srazilo s osobním. Řidič osobního auta svým zraněním i přes oživování podlehl. Jde tak o čtvrtou tragickou smrt za poslední dny na Znojemsku. Zahynuli motorkáři v Moravském Krumlově, u Těšetic a na Vranově se utopil muž.

BITVA U ZNOJMA. V těchto dnech jsme si připomněli 215. výročí poslední bitvy války páté protifrancouzské koalice z roku 1809, bitvy u Znojma. Proto se v sobotu v Dobšicích ozývala ohlušující dělostřelba a třaskavé výstřely z předovek. Ukázku z bojů u Dobšic, přímo v místech, kde se rakouská a napoleonská armáda v roce 1809 tvrdě střetly v boji, viděly stovky diváků.

ÚSPĚCH KNIGHTS. Naposledy v roce 2019 se hráči Vysočina Gladiators neprobojovali do finále Snapbacks ligy amerického fotbalu. Od té doby tři dohraná play-off, tři účasti v boji o trofej. Čtvrtou v řadě však nepřidají. O velký šok se totiž v nedělním semifinále postaralo Znojmo, které na jihlavském stadionu předvedlo výkon sezony. Knights si po obří bitvě dokráčeli pro výhru 22:21 a míří do Czech Bowlu.

NOVÝ HELIPORT. Znojemská nemocnice zahájila výstavbu nového heliportu. Projekt je zásadní součástí připravované rozsáhlé rekonstrukce Urgentního příjmu.

Přistávací plocha pro vrtulníky bude hotová v lednu příštího roku. Přijde na 5, 6 milionů korun a zaplatí ji nemocnice ze svých zdrojů. Práce omezí pohyb pacientů i návštěv na nemocniční zahradě.

DOSTAVBA DUKOVAN. Plánovaná dostavba Dukovan ovlivní život v okolí elektrárny a zejména zatíží dopravu. Návozové trasy pro přepravu materiálu řeší kraj, Moravský Krumlov má jasno o svých požadavcích.

close Podívejte se, kde všude potřebují krajské silnice, které můžou posloužit jako návozové trasy k elektrárně, úpravu. info Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková zoom_in Podívejte se, kde všude potřebují krajské silnice, které můžou posloužit jako návozové trasy k elektrárně, úpravu.

Silnice totiž bude potřeba upravit tak, aby zvládly přepravu nadměrného nákladu i tisíců lidí navíc. K dopadům náročné stavby se mohli lidé v těchto dnech vyjadřovat prostřednictvím dotazníků.

ROK OD ZAVŘENÍ POŠT. Pět omšelých obdelníků v místě, kde dříve stál nápis Pošta a zamčené dveře. Tak vypadá rok opuštěná budova poštovní pobočky v Pražské ulici ve Znojmě. Česká pošta měla v úmyslu prostory prodat, v nabídce ale zatím nejsou. Větší štěstí pak měli lidé zvyklí navštěvovat přímětickou pobočku. Ta po loňské plošné redukci České pošty zůstala uzavřená jen přes prázdniny a od září zase funguje. Znojemský deník zjistil, jak omezení poštovních poboček ovlivnilo provoz těch zbývajících.

BEZPEČÍ VE ZNOJMĚ. Bezpečnostní agentura na plovárně i na sportovištích ve Znojmě, strážníky z kontroly parkování přesunout více do akce, zdražit daň z nemovitostí pro majitele problémových domů. Taková i další opatření představil opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka. Reaguje tak na zhoršenou situaci ve městě. Bodů se svými kolegy z hnutí Naše Znojmo sestavil deset, předložit je hodlá na pracovním jednání zastupitelů. O jeho svolání požádal starostku Znojma Ivanu Solařovou. Nechce totiž čekat do září, kdy je nejbližší jednání zastupitelstva, ani svolávat mimořádné zasedání.

ORLI ZNOJMO. Majitelem klubu zůstává. Svou roli ve fungování hokejového Znojma však Pavel Ohera výrazně upravil. Kvůli nedávnému období nejistoty, kdy Orly málem smetl konkurenční subjekt Hynka Bláhy, který měl podporu i některých členů radnice, se nově u jihomoravského celku nebude angažovat finančně ani při skladbě kádru.