SAMOSBĚRY JAHOD. Samosběry začínají. Oblíbená dobrota, která dozrává obvykle na přelomu května a června, přijde na osmdesát korun za kilo. V supermarketu zaplatí lidé za jahody při akčních cenách více než sedmdesát korun za kilo, ale s chutí domácích plodů se podle nakupujících srovnat nedají. V Božicích je další termín samosběru jahod a hrášku ohlášený na 22. května. V Žeroticích očekávají dozrávání jahod na konci května.

V Božicích začíná samosběr jahod v úterý 14. května.
Samosběry jahod na Znojemsku začaly. Lidé mohou vyrazit do polí v Božicích

NEŽ PŘIŠLA PŘEHRADA. Vranovská přehrada slaví letos devadesátiny. Stavba, které tenkrát změnila životy místním lidem, zatopila starý Bítov a později se stala Moravským Jadranem, je fenoménem. Míří k ní za rekreací lidé ze všech koutů republiky. U příležitosti výročí nabízí Deník čtenářům historické fotografie z doby, kdy Vranovsko bylo ještě bez přehrady. Redakci je před časem poskytl Lubor Durda, ředitel vranovské základní školy.

Barevnou procházku údolím Dyje nad Vranovem nad Dyjí, z dob před dostavěním přehrady, nabízí historické kolorované fotky ze sbírky Lubora Durdy.
Než přišla přehrada. Podívejte se, jak vypadal Vranov a údolí Dyje před sto lety

POKRAČUJÍCÍ OPRAVY. Týden od začátku oprav Pražské a Mariánského náměstí ve Znojmě. Stavební firma pokračuje dle harmonogramu, od úterý 14. května začala druhá etapa, posun prací přinesl řidičům změnu dopravních omezení. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic mají práce na opravách povrchu na Mariánském náměstí trvat do 22. května, v Pražské do 26. května.

Týden od začátku oprav Pražské a Mariánského náměstí ve Znojmě.
Opravy průtahu Znojmem pokračují. Od úterý začne druhá etapa, pozor na značky

BARTOŠOVÁ V REGIONU. Iveta. Fenomén pop music připomíná stejnojmenný seriál, který mohli diváci sledovat na televizních obrazovkách vždy v neděli večer. Připomenuli si cestu zpěvačky Ivety Bartošové, která se z dětského sboru a účasti v talentové soutěži propracovala k nahrávání prvního hitu. Slávu provázely pády a dramatické vztahy.

Iveta Bartošová v osmdesátých letech vystupovala i v Hodonicích a Tasovicích.
Iveta Bartošová na Znojemsku. Slavná zpěvačka zavítala v osmdesátkách do Hodonic

Zpěvačka dobrovolně ukončila svůj život na konci dubna před deseti lety. V osmdesátých letech zavítala také na Znojemsko. Kvíz pro ty, co rádi soutěží, je k nalezení ZDE.

OTEVŘENÉ SKLEPY. Májové otevřené sklepy lákaly v sobotu 18. května do Nového Šaldorfa milovníky vína. Od deseti hodin dopoledne mohli navštívit bezmála dvacet sklepů.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Kdo nestihl návštěvu otevřených sklepů, nemusí zoufat. Vinaři na Znojemsku drží pohotovost a ve vinařských obcích je obvykle minimálně jeden sklep otevřený žíznivým kolemjdoucím. Blížící se víkend bude ve znamení otevřených sklepů ve Vrbovci.

Vinaři pozvali v sobotu návštěvníky na Májové otevřené sklepy do Nového Šaldorfa.
VIDEO: Májové otevřené sklepy lákaly do Nového Šaldorfa. Sobota patřila vínu

CENA KRAJE. Vědci, popularizátoři vědy, osobnosti divadla, filmu, sportu, práva nebo lidé, kteří se nebáli nasadit vlastní život pro záchranu druhých. Ocenění laureáti Ceny Jihomoravského kraje za rok 2023 převzali medaile a diplomy z rukou hejtmana Jana Grolicha. Cenu za hrdinství předal čtyřem lidem.

Dva z nich, lékaři znojemské nemocnice, Petr Kouřil a Jana Kouřilová, zachránili včasnou resuscitací život chlapce na znojemském koupališti. Bezvládnému chlapci, který se topil v bazénu, poskytli srdeční masáž a zajistili dýchání ambuvakem.

Ocenění laureáti Ceny Jihomoravského kraje za rok 2023  převzali medaile a diplomy z rukou hejtmana Jana Grolicha.
Cenu kraje za záchranu života mají manželé Kouřilovi, lékaři z Nemocnice Znojmo

VELETRH PRÁCE V LAUFENU. Společnost Laufen reaguje na nedávné omezení výroby ve Znojmě. Organizuje pro své zaměstnance veletrh pracovních příležitostí. Uskuteční se 30. května v prostorách znojemského závodu. Laufen vyzývá lokální a regionální firmy k účasti. Veletrh má pomoci najít uplatnění zaměstnancům, kteří kvůli omezování výroby přišli nebo přijdou o práci.

Areál firmy Laufen ve znojemské Průmyslové ulici.
Propouštění ve Znojmě. Laufen chystá veletrh práce pro své zaměstnance

DEN SESTER. V neděli 12. května slavily svůj svátek zdravotní sestry. Ve znojemské nemocnici pracuje více než šest stovek zdravotníků, kteří se starají o pacienty u lůžka. Patří sem všeobecné, praktické, dětské sestry a bratři, ale i ošetřovatelé, sanitáři či záchranáři. Vedení nemocnice popřálo všem to nejlepší. „Děkujeme za péči, kterou věnujete všem pacientům, jejich rodinám i blízkým,“ zněl jasný vzkaz.

Mezinárodní den sester si připomněli zdravotníci ve znojemské nemocnici.
Mezinárodní den sester si připomněly v Nemocnici Znojmo stovky zdravotníků

ŠPATNÉ CHODNÍKY. Na špatný stav chodníků si stěžují obyvatelé Prostřední ulice ve znojemských Příměticích. Poukazují na uvolněné dlaždice, které působí při chůzi zejména po deštích velké problémy. Město potvrdilo, že o stavu chodníků ví a letos pracovníci opravovali nejkritičtější místa.

Zdroj: Deník/Martin Moštěk

Po opravách volají i další lokality ve městě. Znojmo má letos v plánu opravit chodníky Na Záhumenkách v Příměticích, ve znojemských ulicích Fischerova, U potoka a Mansberk. O záměru Deník již informoval. Do silnic a chodníků hodlá město letos investovat asi sto milionů korun.

Prostřední ulice ve znojemských Příměticích. Lidé si stěžují na stav chodníků.
Špatné chodníky vadí obyvatelům Přímětic. Uvolněné dlaždice komplikují chůzi

PLÁNY NA HRADIŠTI. Prostranství před hřbitovem na znojemském Hradišti dostane novou podobu. Studii s návrhem přeměny mohli shlédnout zájemci na veřejném projednání.

Budoucí podoba prostranství u hřbitova na znojemském Hradišti.
Prostor u hřbitova na Hradišti se promění. Podívejte se, jak bude vypadat

Radnice již dříve kritizovala projekt, který zadalo minulé vedení města. Kolem úprav na Hradišti se vedla debata i na posledním zasedání zastupitelstva.

O čem jsme psali v minulých týdnech?

Začátek května: Řidiči ve Znojmě se seznámili s objížďkami, které jsou nutné kvůli opravám na hlavním tahu městem. Rodiny s dětmi si užily Táborák na Káře, studenti Majáles a milovníci folkloru a vína Festival vína VOC Znojmo. Přijel Cirkus Humberto, turisty poprvé přivítal Cornštejn a plovárna Louka je připravená na sezonu.

Historické vozy byly k vidění ve středu dopoledne na Masarykově náměstí ve Znojmě.
Souhrn událostí na Znojemsku. 1. máj i kultura v centru, objížďky kvůli opravám

Další květnový týden: Začaly opravy průtahu Znojmem a pro spoustu řidičů znamenaly zkoušku nervů. Ve znojemské Nevoze pořádali Den otevřených dveří v první firemní školce. Jevišovice i další obce u z regionu se utkají o titul Vesnice roku. Ovocnáři i vinaři sečetli škody po dubnových mrazech.

Opravy na státní silnici I/38 ve Znojmě začaly v pondělí 6. května. Na rekonstrukci čeká Pražská a Mariánské náměstí.
Souhrn událostí na Znojemsku. Opravy průtahu ve Znojmě, otevřela firemní školka

Hitem internetu posledních dní se stalo video, které zachycuje zbloudilý kamion. Snažil se otočit na křižovatce ulic Čermákova a Rudoleckého.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová