KOUPALIŠTĚ. Po znojemské Plovárně Louka a krumlovském koupališti dostali lidé na Znojemsku příležitost k osvěžení také v Miroslavi. Tamní koupaliště otevřelo v pondělí 24. června. Ve Vrbovci se lidé ochladili 22. června a pořadatelé připravili zároveň slavnostní otevření s programem pro děti. Deník zmapoval, kde je jaká otevírací doba a kolik lidé za koupání v regionu zaplatí.

NÁSLEDKY BOUŘEK. Páteční bouřka, která se prohnala jižní Moravou, zatopila silnice. Plné ruce práce měli hasiči, v kraji zasahovali u bezmála tří stovek událostí. Většinou řešili popadané stromy a čerpání vody. Největší následky nechala bouřka v Brně, na Brněnsku a Blanensku. Některé domácnosti na Znojemsku zůstaly bez proudu. V Hlubokých Mašůvkách padaly kroupy velikosti dlaně. Řádění živlu se naštěstí obešlo bez zranění.

HUDEBNÍ FESTIVAL. Dvacátý ročník Hudebního festivalu Znojmo s podtitulem Hudba a vítězství přinese letos dvě opery ve vlastní produkci, tři výroční koncerty i koncert na vodě. Svátek hudby ve Znojmě začne 10. července. Vrcholem letošního programu bude oratorium Juditha Triumphans od Antonia Vivaldiho. Festival se zaměřuje na spojení hudby se vzácnou historickou architekturou Znojma. Koncerty se z velké části konají pod širým nebem a snaží se ukazovat místa, kde se koncerty běžně nepořádají. Letos znovu zazní hudba z vodní hladiny lomu v Mašovicích, lidem se představí zámky Uherčice i Jaroslavice.

LETNÍ KINA. Příležitost vychutnat si filmy pod širým nebem dostanou lidé na Znojemsku hned na několika místech. Oblíbené venkovní promítání chystají v Městysi Višňové. Organizátoři připravili další pokračování projektu Kino na kolečkách v Horním zámeckém parku v Moravském Krumlově. Na tamní náměstí dorazí znovu Čadíkův kinematograf. Na filmy lákají také letní kina v Miroslavi a Hrušovanech nad Jevišovkou.

PRÁZDNINY VE ZNOJMĚ. Znojemské kulturní léto nabídne zábavu pro děti, večerní party u rotundy, koncerty, divadlo, tematické prohlídky i posezení u cimbálové muziky. Znojmo slibuje zábavu na každý letní den pro místní i turisty. Letošní novinkou je Divadlo v ulicích a tančírna. Akce začíají 1. července. Léto nabídne ve Znojmě také Slavnosti okurek, Hudební festival Znojmo, Šramlfest nebo různé zážitky.

INCIDENT NA PLOVÁRNĚ. Problémy s neutěšenou bezpečnostní situací ve Znojmě vygradovaly v těchto dnech. Podle informací na sociálních sítích měla skupina romských chlapců údajně v polovině týdne topit desetiletého hocha na tamní plovárně.

Nepříjemný zážitek zveřejnil otec chlapce, po kterém jeho protivníci měli plivat a následně mu držet hlavu pod hladinou. Město událost prošetřuje.

OCENĚNÁ VÍNA. Tři moravská vinařství slaví úspěch. V konkurenci osmnácti tisíc vzorků z celého světa získala zlaté medaile na britské vinařské soutěži Decanter World Wine Awards. Porota ocenila jedno vinařství ze Znojemska a dvě z Břeclavska. Zlatou medaili obdrželo vinařství Lahofer za svoje kabinetní víno Ryzlink rýnský 2022, vinařství Gotberg za Tramín červený stejného ročníku a vinařství Volařík za Pálavu ročníku 2021. Posledně jmenované hodnotitelé udělili 96 bodů.

BUDOUCNOST LÁZNÍ. Rok čekají na své využití Městské lázně ve Znojmě na náměstí Svobody. Milovníci plavání, školní kurzy i plavecké kluby trénují v novém bazénu v areálu Plovárny Louka, lázně po téměř šedesáti letech dosloužily. Budova nedaleko centra města zůstala nevyužitá.

Technické zázemí v lázních, budova a opuštěné nefunkční venkovní bazény. | Video: Deník/Ilona Pergrová

Vedení města opakovaně vysílá vzkazy, že zavřené nezůstanou. Jen je třeba najít správné využití. Loni na podzim se Znojmo ptalo lidí v anketě, kterou pořádalo online. Z třicetitisícového města se zapojily tři stovky lidí.

DRAHÉ TEPLO A REKORDNÍ ZISK. Stížnosti lidí na vysoké zálohy a překvapivé vyúčtování zaznamenal zejména ve znojemských Příměticích opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka. Podle něho radnice za uplynulý rok a půl zdražila dopravu, nájemné, odpady, sportoviště a především energie. Právě ty považuje za největší problém. Více než čtyři tisíce domácností platily za teplo ve Znojmě nejvíce na jihu Moravy. Zisk Znojemské tepelné společnosti se navýšil o více než dvě stě čtyřicet procent. Peníze půjdou podle vedení města do nového horkovodu.

ORLI ZNOJMO. Už začíná nabírat finálních podob. Kádr hokejového Znojma se rozšířil o další dvě jména, a čítá tak už šestnáct hráčů. Nejnovějšími přídavky jsou Ondřej Cakl a Jan Sedláček, přičemž oba mladíci už dříve dres Orlů oblékali. Cakl se na jih Moravy vrací ze Vsetína, Sedláček bude ve Znojmě opět hostovat formou střídavých startů z Komety Brno. Více se dočtete ZDE.