Prodejnu aut? Fotovoltaickou elektrárnu? Penzion? Proč ne. Ale domov důchodců? Proti proudu se pustil podnikatel Jiří Dušek. V Šanově začal stavět vůbec první soukromý domov důchodců na Znojemsku. Chce skloubit nedávno otevřené šanovské domy s byty pro mentálně postižené, ale soběstačné klienty břežanského sociálního ústavu se svým projektem. V obci by tak mohla vzniknout unikátní sociální lokalita.

Plánovaný komplex tří budov, které budou růst po etapách, by měl v budoucnu nabídnout celkem sto osm míst pro staré lidi. Práci by zde mohlo najít šedesát lidí. Mezi nimi také klienti břežanského ústavu. Stavebník plánuje, že už letos v červnu by se do prvního domu mohli stěhovat noví obyvatelé.

Domov i pracovní příležitost

S nápadem postavit domov pro nejstarší spoluobčany přišel šanovský zastupitel Jiří Dušek, profesí stavař, sám.

„Když jsem se dozvěděl, že u nás získají klienti z Břežan chráněné bydlení, uvědomil jsem si, že to nebudou mít lehké s hledáním práce. Řekl jsem si, že postavím domov pro důchodce, kde by klienti z domů v sousedství našli nějakou jednoduchou práci,“ řekl pětačtyřicetiletý podnikatel.

Na přípravách projektu pracoval dva roky. „Při pokusu sehnat úvěr jsem narážel na nepochopení bank. Přitom jde o projekt, který nemá v regionu obdoby,“ naznačil problémy se stavbou Dušek.

Nakonec však úvěr dostal. „Celý projekt je vyčíslený na třicet milionů. Část peněz jde z vlastní kapsy, část pokrývá úvěr,“ nastínil Dušek.
Podnikatel chce seniorům ve svém domově nabídnout komplexní služby. „Největší prioritou je, aby náš domov nabídl aktivní život pro starší spoluobčany,“ uvedl Dušek.

Informace o domově lze najít na webu www.domovsanov.cz.

Plány investora podporuje vedení Šanova. „Domov roste na okraji obce v sousedství nových domů s chráněnými byty. Pro tento záměr jsme vyčlenili a prodali část obecních pozemků. Senioři tu získají možnost kvalitního bydlení s komplexní péčí a službami, vzniknou zde nová pracovní místa. Bude tam například ordinace lékaře, pedikérka a další služby,“ řekl starosta Šanova Petr Škarek.

Ve Znojmě později

Menší zpoždění má naopak plánovaná stavba domova důchodců ve Znojmě. Objekt pro stovku lidí se měl začít stavět vloni na podzim. „Plánovaná stavba domova důchodců zatím nezačala, radnice nyní vypsala výběrové řízení na dodavatele. To potrvá minimálně dva měsíce,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Město získalo od ministerstva práce a sociálních věcí dotaci ve výši sedmadevadesát milionů korun.

Projekt na stavbu domova důchodců za pětasedmdesát milionů korun chystají i v Miroslavi. „Máme vybrané místo, se kterým počítá změna územního plánu. Kraj nyní připravuje studii. Následovat bude projektová dokumentace a pak vlastní projekt a výběr dodavatele stavby. Začít bychom měli v příštím roce,“ sdělil starosta města Augustin Forman.