Podle neoficiálních výsledků letošní ročník vyhrál právě kostel Jména Panny Marie ve Slupi před mariánskou poutní svatyní v Hlubokých Mašůvkách. V kategorii výtvarných památek pak nejvíc hlasů získaly vranovské varhany.

„Jsem velmi rád, že to dopadlo takhle. Ve Slupi myslím hlasovali všichni a jistě oslovili i své známé odjinud,“ uvedl starosta Slupi František Jeleček.
Loňskou etapu oprav obec přímo finančně nepodpořila, ale výrazně farnosti pomohla o rok dříve. „Na opravu krovu scházelo tři sta tisíc, proto jsme farnosti touto sumou pomohli. Na věž dal sto devadesát tisíc kraj. Když připočtu příspěvek kraje na krov, mohu říci, že obec a kraj podpořily opravy stejnou částkou. Což je myslím pro Slup dobrá vizitka,“ dodal starosta.

Na co farnost použije sto padesát tisíc, které má za vítězství v soutěži, není ještě jisté. „O tom rozhodne pan farář a farnost. Ti vědí nejlépe, co je nejvíc potřeba. Osobně se domnívám, že by bylo pěkné, kdyby se po nějakých patnácti letech zase rozběhly věžní hodiny,“ uvažoval Jeleček.

Z ocenění opravených varhan měl radost i vranovský farář Marek Dunda. „Pro Vranov to byla zatím největší oprava kostela vůbec. Během dvou let jsme restaurovali celý interiér, včetně dostavby barokních varhan. Kdyby mi ještě před několika lety někdo řekl, že se to podaří, nevěřil bych tomu,“ uvedl Dunda.

Padesát tisíc korun, které mají po oficiálním potvrzení výsledků do Vranova přijít, farnost nejspíš použije na splácení oprav.
„Pokud vše dopadne dobře, peníze získáme a podmínky to dovolí, použijeme je přímo na splátku úvěru na opravy. Peníze z norských fondů totiž dostáváme postupně po schválení jednotlivých částí hotové rekonstrukce,“ vysvětlil Dunda.