Spalovna nebezpečného odpadu v Nemocnici Znojmo funguje od roku 1995. „Ročně se zde zlikviduje průměrně sedm set padesát tun nebezpečného odpadu, maximální  kapacita je sedm set osmdesát tun. Spalovna je tedy jak na hranici své kapacity, tak i na hranici životnosti,“ sdělila mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.

Její modernizací by měla být navýšena kapacita o osmdesát procent. „Po dvouletém úsilí jsme loni dokončili studii modernizace spalovny, kterou jsme se souhlasem zřizovatele v září minulého roku předložili k posouzení Ministerstvu životního prostředí ČR. V prosinci jsme obdrželi kladné stanovisko,“ poukázal Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Marek Štěpaník pracoval na městě od roku 1994. Zemřel v sobotu 20. ledna ve věku pětapadesáti let.
Smutná zpráva zasáhla Znojmo. Zemřel šéf finančního odboru Marek Štěpaník

Ve spalovně  likviduje nemocnice nebezpečný odpad, ale sváží a likviduje také odpad z dalších zařízení zřizovaných krajem. Modernizace počítá s navýšením kapacity na 1400 tun ročně. „Na základě schválené studie je možné připravit projektovou dokumentaci. Jen díky ní se může následně nemocnice ucházet o případné dotace. Předpokládané náklady přesahují sto milionů korun,“ upozornila Veselá.

Spalovna znojemské nemocnice mimo jiné také likviduje i nevyužitá léčiva vrácená do nemocniční lékárny. Jenom od návštěvníků bylo v nemocniční lékárně v loňském roce vybráno 656 kilogramů nepoužitelných léčiv a zlikvidováno ve spalovně, což je historicky zatím nejvíce od roku 2011. „Prošlá léčiva nebo léčiva, které se v domácnosti nevyužívají, nepatří do koše, ale je nutné je správně zlikvidovat. Jiný způsob likvidace, než vrácení do lékárny je nebezpečný,“ zakončil Pavlík.