„O mé rezignaci jedná předseda strany s dalšími lidmi z vedení,“ potvrdil jen stručně Tomáš.

Podle znojemské senátorky Marty Bayerové, které pomáhal ve volební kampani, podal rezignaci sám Tomáš. „Nechce stranu poškozovat. O jeho rezignaci rozhodne kolegium strany ve středu,“ řekla.

Hned po Tomášově prosincovém představení na tiskové konferenci KSČM odvysílaly celostátní televizní stanice ve svých hlavních zpravodajských relacích spoty o Tomášově dvouletém podmínečném trestu z poloviny devadesátých let, ke kterému byl odsouzen za antisemitské články. Texty psal do extrémně pravicového Týdeníku Politika, který na počátku devadesátých let vydával a řídil.

Pětačtyřicetiletý Josef Tomáš mimo to přispíval do obou soukromých znojemských týdeníků, do někdejší Rovnosti i radničního čtrnáctideníku. Ze všech odešel nestandardně po vzájemných sporech s jejich šéfredaktory.

Mimo to pracoval i pro Český rozhlas a Českou televizi. V poslední předvolební kampani do českého Senátu pak spolupracoval s nynější znojemskou komunistickou senátorkou a dřívější poslankyní Martou Bayerovou. Znojemským komunistům pomáhal i v předchozích volbách do Poslanecké sněmovny.

„Psal pro mě předvolební noviny. Známe se už od počátku devadesátých let, kdy jsem jako třídní učila jeho syna na gymnáziu. O Josefově trestu jsem věděla, inkriminované texty jsem ale nečetla. V podmínce se osvědčil a tak by se na něj mělo i nahlížet. Jinak jako novinář je velmi schopný,“ řekla Bayerová.

Na post tiskového mluvčí Ústředního výboru KSČM ho prý ale neprosazovala. „Při jedné ze svých návštěv se s ním ve Znojmě seznámil předseda strany Vojtěch Filip. Pak se tady setkali ještě několikrát. Filipovi se jeho práce pro mé noviny líbila. Proto ho taky oslovil kvůli postu mluvčího. To je v jeho kompetenci,“ dodala Bayerová.

Podle ní vyšel mediální tlak proti Tomášovi z jižní Moravy. „Někteří lidé ho tady pořád nemají rádi. Ti asi novináře upozornili,“ dodala.

Odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš si na Týdeník Politika dobře vzpomíná.

„Týdeník byl tehdejší součástí pravicově extremistického spektra. Vycházely v něm přetištěné klasické antisemitské články, podporoval Irák v čele se Saddámem Husajnem během války v zálivu. Vydal seznam Židů v české kultuře, za což musel čelit žalobám,“ připomněl Mareš.

Týdeník Politika začal vycházet v roce 1991, na konci roku 1992 bylo jeho vydávání zastaveno. Byl prodáván v běžných novinových stáncích, údajně v nákladu několika desítek tisíc výtisků.