„Pokud myslí Spolek Obchvat spolupráci vážně, není nic jednoduššího, než stáhnout všechna odvolání a můžeme opět sednout k jednacímu stolu,“ vzkázal starosta Znojma Jan Grois. Emotivní projev Lenky Polákové i reakci starosty Groise si mohou zájemci poslechnout na zvukovém záznamu, který starosta zveřejnil na svém účtu na Facebooku. „Na to nikdy nepřistoupíme,“ reagovala mimo jiné Poláková.

Spolek Obchvat napadl vydané územní rozhodnutí. Odvolání bude muset řešit krajský úřad v Brně.

O odsunu další stavby informoval v polovině července přímo starosta Grois s poukazem na znojemský spolek Obchvat. Ten podle Groise nejedná v zájmu životního prostředí, ale s ohledem na osobní prospěch členů spolku. „Členové spolku mluví o životním prostředí, ale podle mě jim jde jen o osobní prospěch. A proto stavbu neustále blokují,“ řekl před časem Grois.

Prakticky okamžitě po zveřejnění první informace Znojemským deníkem Rovnost o potížích při stavbě se na sociální síti objevily velmi emotivní reakce čtenářů. „Spolek postavit mimo zákon, jinak to nepůjde,“ napsal například Jiří Moltaš. „Co dokáže pár lidí, to je katastrofa,“ reagovala Dagmar Škardová.

Zástupkyně spolku Obchvat Lenka Poláková je vyjádřením prvního muže znojemské radnice rozčilena. „Nestačím žasnout, jaké nepravdy si starosta dovolil veřejně ventilovat. Odvolání je právě o životním prostředí, protože územní rozhodnutí nemá provedenou úplnou EIA, což je vliv stavby na životní prostředí a je to přímo stanoveno třemi rozsudky soudu, které úřady nerespektují,“ zlobila se kvůli vyjádření prvního muže Znojma Poláková.

Někteří komunální politici dlouhodobě ukazují právě na spolek Obchvat jako na viníka, který stavbu obchvatu brzdí. Podobně spolek vnímá bývalý starosta Znojma Petr Nezveda. „Zkoušel jsem s nimi před lety také jednat. Nebyla s nimi reálná a racionální dohoda. Proto se i jejich poslední odvolání dalo čekat. Je to nekonečný příběh a myslím si, že se dá souhlasit s tím, co říká starosta Grois. Valná většina lidí, kteří se pohybují ve městě, vidí, že obchvat Znojmo nutně potřebuje,“ řekl Deníku Nezveda.