V Dobšicích se jedná o založení nové tradice. „Věříme, že tato akce bude další k již tradičnímu zimnímu Putování po dobšických sklípcích a letnímu Dobývání dobšických sklípků. Návštěvníci dostanou možnost navštívit vinaře v době sklizně a následného procesu vzniku nových vín a individuálně a ochutnat nejen vína předchozích ročníků, ale dle možností i burčák,“ pozvali členové Spolku dobšických vinařů.

Doplnili, že pestrost a nezávaznost umožní příchozím ochutnat od nealkoholických vinných moštů, přes částečně zkvašené mošty až po ročníková případně archivní vína, případně dozvědět se některé další zajímavosti spojené s vinařským řemeslem.

Zdroj: DENÍK/Martin Moštěk

Součástí akce bude i tradiční obchůzka v podání znojemského Spolku přátel Hroznové kozy. Od jedné hodiny začne vinobraní obchůzkou a první sklep, do kterého hotaři a ženy s dětmi v dobovém oblečení zavítají, bude v ulici Za školou, průvod bude pokračovat do ulice Leska.

Tradice ve Vrbovci

O čtrnáct dní později, tedy 28. října, oslaví milovníci vína i sousedského setkávání Vrbovecké vinobraní. Akce začne v pravé poledne. „Ve vinici U kapličky, ve sklepní ulici a v otevřených sklepech slavíme poslední říjnovou sobotu největší vinařskou událost – konec vinobraní. K vidění bude průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, dávné zvyky Ručení za Hroznového kozla a Obdarování. K ochutnání bude burčák, mošt i mladé víno, atmosféru zpříjemní cimbál,“ pozvali pořadatelé.

Zdroj: DENÍK/Dalibor Krutiš

Tradiční zarážení hory, tedy uzavření vinohradů před sklizní, se konalo v Jaroslavicích, Havraníkách a Popicích. Spolek přátel Hroznové kozy slaví příští rok dvacetiny a za dobu svého fungování se jeho akce staly pevným bodem v kulturním kalendář v obcích na Znojemsku. Letos se poprvé Hroznová koza se svými zvyky předvedla i na náměstí ve Znojmě jako součást Festivalu vín VOC.

U zrodu spolku stál učitel a písmák Jiří Svoboda. Při sběru informací do knihy znojemských pověstí narazil na zmínku o kozí tradici. Jeho přátele a kamarády Hroznová koza a její rodina zaujala a možná z recese, možná vážně, vznikl spolek.