V pomyslném souboji dvou typů elektráren, které u Vranovské Vsi chtějí vybudovat soukromé společnosti, vyhrává fotovoltaická elektrárna. Již za dva týdny by se na ploše čtyřiceti hektarů měla u Vranovské Vsi začít stavět. Další společnost však i nadále trvá na již dříve prezentované stavbě větrníků.

Starosta obce nevylučuje, že by v budoucnosti mohly fungovat oba typy zdrojů energie najednou. Obec by tak v oblasti alternativní energetiky mohla být raritou.

„Na čtvrtečním zastupitelstvu padl konečný verdikt. Fotovoltaická elektrárna se začne stavět v květnu. Měla by pokrýt plochu čtyřiceti hektarů, čímž by byla jednou z největších v Evropě,“ uvedl starosta Jiří Peřinka.

Nevyloučil však možnost, že by nedaleko obce mohly vyrůst i větrníky. „Ta možnost tu stále je. Nejdříve ale po roce 2013. Investor nemá dosud základní podklady pro jejich stavbu,“ doplnil starosta.

Zaskočený informací o možné stavbě větrníků je představitel Občanského sdružení Horizont Vranovská Ves Stanislav Holík. „Na zastupitelstvu jsem se snažil od starosty získat jasné stanovisko k větrníkům. To mi však vedení obce nesdělilo. Proto vůbec nechápu nějaký termín pro jejich výstavbu,“ řekl Holík.

Záměr postavit u obce několik větrníků potvrdil podnikatel Jaromír Kovářík. „Na našem záměru se nic podstatného nezměnilo. Elektrárny postavit chceme. Jen jsme zvolili jinou výšku či umístění. Navrhujeme například o třicet metrů nižší stožáry,“ uvedl Kovářík.

Podnikatel nyní čeká na výsledek dalšího kola posuzování vlivu stavby na životní prostředí. „Nic zásadního, co by bránilo stavbě, tam podle mě není,“ podotknul Kovářík.

Řada místních se ale bránit chce. Dokonce uvažují o dalším referendu, když předchozí nebylo pro malou účast platné. „Lidé ve vsi jsou překvapeni, že se vše znovu spustilo. Je vidět, že investor stále trvá na svém záměru postavit větrníky. Proto zvažujeme i nové referendum, které by mohlo dopadnout jinak než posledně, a to díky změnám v zákonu,“ řekl jeden z místních obyvatel Pavel Kvača.

Přínos z elektráren by měla obecní pokladna. „Dohodli jsme se s firmami, že o sumách nebudeme veřejně hovořit. Jde však o miliony korun za pronájem pozemků,“ uvedl dříve starosta Peřinka.

Lidé ze sdružení Horizont hodlají celý vývoj záměru stavby větrníků sledovat. „Obec zrušila původní smlouvu s firmou pana Kováříka. Pokud se tedy nyní Kovářík ohání na kraji nějakou smlouvou, je to nesmysl. Žádná neexistuje,“ řekl Holík.

Domnívá se, že pokud chce vedení obce získat peníze do obecní pokladny, stačil by zisk pouze z fotovoltaiky. „Hned na začátku, při prvním projednávání záměru stavby větrníků, všichni na obci tvrdili, že se jim větrníky také nelíbí. A že to dělají jen kvůli přínosu pro obecní kasu. Peníze budou z fotovoltaiky, takže nevidím důvod, přemýšlet i nadále o větrnících,“ zakončil Holík.