Podle starosty Gabrhela kritici zaspali a změny měli prosazovat před lety, když k tomu byla příležitost. Odpůrci nyní považují za východisko referendum.

„Zastavení projektu by v této chvíli bylo plýtváním veřejnými penězi a vzhledem ke stavu stromů v parku by to bylo i riziko pro zdraví a životy lidí ve městě," informoval o rozhodnutí radních starosta Vlastimil Gabrhel. Současně oznámil, že po vyhodnocení podnětů pracovní skupiny radní z projektu vyškrtli sporný kiosek. „Rozhodli jsme, že práce omezíme jen na opravu stávajících toalet. Stejně tak jsme přijali návrh na pevnější povrch cesty k Čermákově ulici," uvedl starosta.

V hlavních výtkách ale kritikové podle něj svůj čas promeškali. „Zásadní změny měly být prodiskutovány před sedmi lety, kdy se projekt teprve připravoval a kdy bylo dohodnuto a rozhodnuto, že revitalizace bude v klasicistním stylu," dodal starosta.

Ostře přitom zkritizoval místopředsedu Okrašlovacího spolku Karla Fialu a bývalého radního Jiřího Kacetla. „Pan Kacetl byl u toho, když město vybíralo dodavatele studie. Tehdy se rozhodovalo o tom, jaké budou lavičky, jak budou vypadat cesty a jaký bude vzhled celého parku. Byl v komisi i radě, hlasoval pro Tišnovku, a věděl, že se bude vše řešit v klasicistním stylu," vršil kritiku starosta.

Fialu zase označil za mecenáše ODS, který přihlížel tomu, jak její činovníci zadlužovali radnici. „Zanedbali své politické i spolkové povinnosti. Kdyby byli tehdy studovali projekty a účastnili se stavebních řízení, nemuseli jsme dnes tyto problémy řešit," zlobil se Gabrhel. Oba podle něj usilují jen o vlastní zviditelnění z politických důvodů.

Podle Kacetla ale celý příběh vypadal jinak. „Účastnil jsem se jen prvních schůzek, kde ještě Tišnovka vystupovala a hovořila úplně jinak než dnes. Zrovna tak nebyla řeč o tvaru laviček a podobě. Přípravy projektu pak u sebe drželi starosta Petr Nezveda a vedoucí odboru rozvoje Zdeněk Čižmář. Na dotazy o postupu opakovaně odpovídali, že se teprve projektuje a že to nyní není priorita. Sebekriticky přiznávám, že jsem se nechal uchlácholit a pozornost soustředil například na hradební příkop u Dolního parku," argumentoval Kacetl.

Zopakoval také, že většina klíčových změn do projektu pronikla v roce 2010 a stavební řízení se podle něj uskutečnilo potichu na podzim téhož roku téměř současně s dramatickým koncem volebního období, kdy na radnici úřadovala protikorupční policie.

Fiala konstatoval, že rozhodnutí radních znamená, že kritici začnou chystat referendum. „Se současnou situací se nesmíříme, svoláme relevantní strany a aktéry k jednání a budeme požadovat referendum. O termínu zatím diskutujeme," sdělil Fiala. Odmítl současně, že chtěl kritikou parků nahánět body. „S panem starostou veřejně polemizuji v mnoha aktuálních věcech, nejde zdaleka jen o parky," poznamenal Fiala.