„Lupič přišel na pobočku před jedenáctou hodinou. V ruce držel střelnou zbraň, kterou hrozil personálu. Ten mu vydal peníze,“ řekl mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. Po převzetí peněz utekl. Při loupeži nebyl nikdo zraněn.

„Pachatel byl mladý štíhlý muž. Vysoký zhruba sto sedmdesát centimetrů. Bylo mu kolem dvaceti let. Intenzivně po něm pátráme,“ dodala Drahokoupilová.

Policie už požádala o spolupráci radnici a městskou policii. „Předali jsme státní policii záznam z kamer městské policie. Tady se ukazuje, jak je takové zařízení důležité,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

S žádostí o předání případných informací vedoucích k dopadení pachatele se ještě včera obrátila policie na místní obyvatele prostřednictvím městského rozhlasu. „Neznámý pachatel pohyboval v prostoru před Českou spořitelnou a byl oblečen do světlých kalhot, šedé bundy a červenobílé čepice. Veškeré informace k tomuto muži nebo vozidlu, ve kterém přijel do obce, je dále možné předat i na městskou policii,“ tlumočil část hlášení městského rozhlasu místostarosta Volf.

Po pachateli loupežných přepadení pátrají již několik týdnů na nedalekém Třebíčsku. V Jemnici tento pachatel kradl již 27. září 2006. 17. prosince loňského roku se o loupež v jemnické spořitelně jen pokusil. Na Třebíčsku loupil ještě dvakrát, jednak v Jaroměřicích nad Rokytnou 20. prosince 2007 a před tím v Moravských Budějovicích počátkem února téhož roku.

Jeho akční rádius je ale podle policistů zřejmě mnohem větší. „Kriminalisté jej spojují se stejnou trestnou činností v okrese Jablonec nad Nisou a v Mikulově. V Železném Brodě se nakonec o přepadení pouze pokusil, v Mikulově se mu to ale povedlo,“ nastínila mluvčí třebíčských policistů Marcela Lavická. Pokaždé si odnáší obdobný finanční obnos. Částka v současnosti přesahuje půl milionu korun.

Na Znojemsku nejsou loupežná přepadení příliš častá. Policisté je vyšetřují zhruba třicetkrát do roka. Ve dvou třetinách případů se kriminalistům podaří pachatele dopadnout. Lupiči se většinou zaměřují na herny, směnárny nebo benzinové pumpy. Loupež v bankovním ústavu je tak v regionu výjimečná.