Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sporné parkování: pokuta 2500 korun

Znojmo /NA VLASTNÍ KŮŽI/ - Případ sporného parkování na Rooseveltově ulici ve Znojmě pokračoval udělením pokuty a schůzkou na radnici.

24.2.2010 10
SDÍLEJ:

Městská policie nasadila desátého července na auto Znojemského deníku botičku, o prázdninách si ji pak vysloužila spousta řidičů. Podle odborníků k tomu nebyl důvod. Někteří další řidiči však parkovali autem i přímo na chodníku a sankce je nečekalaFoto: Deník/Archív

Za červencové parkování na sporném prvním místě na začátku Rooseveltovy ulice, o kterém jsme v Deníku již několikrát psali, mám zaplatit pokutu patnáct set korun a náklady správního řízení ve výši jeden tisíc korun. Na stejném místě nasadila městská policie v létě loňského roku takzvanou botičku minimálně deseti dalším řidičům. Domnívám se, že neoprávněně.

Vysvětlení?

Proti nynější pokutě se odvolávám na krajský úřad a to i proto, že mě neuspokojilo ani vysvětlení čtyřčlenné skupinky vedené starostou města Petrem Nezvedou, kterému přizvukovali ředitel městské policie Petr Kolouch, vedoucí odboru dopravy Pavel Liška a vedoucí odboru rozvoje Zdeněk Čižmář.

Nešlo mi ani tak o vysvětlení, proč mi byla udělena pokuta. To na čtyřech stranách A4 (!) shrnuje vedoucí oddělení přestupků odboru dopravy Irena Kašparová. Spíše mi šlo o vyjasnění, proč se na daném sporném místě parkovat nesmí a na dalších desítkách, podle mě totožných míst, ano (viz fotografie).

Mé argumentaci přitom nepomohla ani stanoviska dopravního inspektorátu Policie ČR či ředitele odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy.

„Argumentovat názorem policie není v tomto případě relevantní. To bychom se mohli zeptat třeba hasičů,“ tvrdil třeba při debatě starosta.
„Osobně se naopak domnívám, že názor vedoucího dopravního inspektorátu Policie ČR je v případě dopravního přestupku něco jiného, než názor hasičů,“ snažil jsem se oponovat čtyřčlenné přesile.

„Pro naše správní řízení je vyjádření policie zcela nepodstatné,“ čertil se po předložení stanoviska policie i vedoucí odboru dopravy Liška.
„Ani pan Pešek (vedoucí dopravního inspektorátu – pozn. red.), ani pan Lattner (dopravní inženýr Policie ČR – pozn. red.) nejsou ani znalci v oboru a nejsou ani správním orgánem. Správní orgán jsme jen my,“ řekl Liška.

Například starosta města by sám na sporném místě nestál. Ne ale kvůli možnému konfliktu s dopravními předpisy. „Z důvodu opatrnosti, vyplývající z mé současné funkce, bych tam já osobně nestál. Parkoviště začíná až za značkou a tím pádem bych si nebyl jistý, jestli před značkou stát můžu,“ řekl Nezveda.

Ten se při čtvrteční schůzce snažil celý problém cílenými dotazy na vedoucího odboru dopravy vyjasnit.

„Rozumím tomu správně, že místo, které je určeno k parkování, nemusí být nutně označeno dopravní značkou?“ ptal se Lišky Nezveda.
„Ano,“ zněla odpověď vedoucího odboru dopravy.

„A v případě, že by tedy za prvním sporným místem nebyla značka P-parkování, tak by se na něm stát mohlo?“ pokračoval v dotazování starosta.

„Možná jo, no,“ zněla Liškova odpověď.

„Tak to tomu nerozumím správně,“ vrtěl hlavou starosta.
Spolu s ním i já.

Následný čtyřčlenný půlhodinový radniční chór se pokusím stručně shrnout:

1. Parkovat se může i na místech, která nejsou označena dopravní značkou P-parkoviště, ale jsou stavebně a provozně upravena pro parkování. Tedy například pokračování Rooseveltovy ulice za křižovatkou s ulicí Lužickou před stadionem Čafka: nájezdový obrubník, uježděná hlína, kovové zábrany kolem stromů; i pokračování Rooseveltovy ulice za křižovatkou s Fischerovou: nájezdový obrubník, děravá dlažba s prorůstající trávou a ocelové konstrukce kolem stromů.
2. Na prvním sporném místě na začátku Rooseveltovy ulice se stát nesmí (dnes už to kvůli posunuté značce ani nejde), protože není stavebně a provozně upraveno. A to přesto, že je tam rovněž nájezdový obrubník a celý prostor je vysypán štěrkem. Navíc prý proto, že značkou P-parkoviště až za tímto místem, chtěl, podle slov vedoucího odboru dopravy Lišky: „vlastník pozemku upřesnit, aby se stálo až za značkou a ne před značkou.“

Nepochopil jsem

Jak trefně shrnul půlhodinové setkání na radnici starosta Petr Nezveda: „Prostě jste vysvětlení nepochopil.“

Uznávám, nepochopil. Nejsem si ale jist, jestli pouze vlastní vinou…

Soudní znalec: Značka Parkoviště nezakazuje stání před ní

Jaké možnosti má člověk, který byl podle svého přesvědčení neprávem usvědčen z přestupku? Odvolat se k vyšší instanci a ke svému tvrzení snést další důkazy. A protože znojemskému odboru dopravy nezasel stín pochybnosti v jeho přesvědčení ani názor vedoucího dopravního inspektorátu Policie ČR, ani jeho dopravního inženýra a ani vedoucího odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy, oslovili jsme ještě dva nezávislé soudní znalce.

Ti však nevidí hlavní problém v rozdílném výkladu silničních pravidel. „Chování odboru dopravy MÚ Znojmo a městské policie je v tomto případě jasným důkazem o morálním poklesu současné občanské společnosti a občanského soužití, když než aby problematické místo s nejasným výkladem dopravních pravidel příslušný úřad operativně a neodkladně osadil například přenosnou svislou dopravní značkou zakazující stání, tak využívá toto problematické místo k vylepšení stavu městské pokladny,“ uvedl po seznámení s problémem soudní znalec v oboru dopravy Libor Kopal.

„Pokud bych chtěl být obzvláště zlomyslný úředník, který se snaží naplnit městskou pokladnu, tak bych o všech dalších místech na Rooseveltově ulici prohlásil, že vzhledem k tomu, že se jedná o pozemek využívaný jako ostatní komunikace až k příslušným domům či plotu a není označen jako místo pro parkování, pak se vlastně jedná jen a pouze o chodník pro pěší. Tudíž je parkování v těchto místech zakázáno,“ dodal znalec.

„Odbor dopravy v tomto případě argumentuje tím, že se jedná o stání na silniční vegetaci. Pokud by toto místo bylo vedeno v katastru nemovitostí jako vegetace (louka, pole, nevyužitá zemědělská půda atp.), pak by měl na to jednoznačné právo a vůbec nezáleží na tom, zda je místo porostlé například travním porostem či nikoli. Z výpisu katastru nemovitostí však vyplývá, že se jedná o parcelu číslo 5362, kde je specifikován způsob užívání jako ostatní komunikace. V tom případě tedy nelze tvrdit, že by se jednalo o silniční vegetaci ani z pohledu katastrálního. Domnívám se tedy, že neexistuje žádný právní předpis, který by parkování na tomto místě zakazoval, pokud náhodou neexistuje nějaká místní obecní vyhláška, která by toto jednoznačně ošetřovala,“ napsal ve svém vyjádření soudní znalec v oboru doprava.
„Svislá dopravní značka IP 11b skutečně informuje o povolení parkování a způsobu stání vozidel, až za touto značkou a platí až do pěti metrů před hranici nejbližší křižovatky, pokud není její platnost ukončena jinak. Avšak nijak neupravuje způsob parkování před ní samotnou,“ doplnil Kopal.

Podobně vidí sporné místo i další soudní znalec v oblasti silniční dopravy Jan Vodstrčil. „Dopravní značka „Parkoviště - kolmé nebo šikmé stání“ je svým určením značka informativní a označuje místo, kde je dovolené zastavení a stání. Není to tedy značka příkazová ani zákazová. Řidiče tedy nijak neupozorňuje, že jinde, než je tato značka, se stát nesmí. Pokud by informace, vyplývající z dopravní značky, neměly platit před jejím umístěním, měla by být doplněna značkou E8a – Začátek úseku,“ píše ve svém vyjádření Vodstrčil.

Autor: Daniel Smola

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Fotbalisté Znojma. Ilustrační fotografie.

Na Žižkov dřív. Nesmíme zápas prostát v koloně, hlásí Znojmo

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

Mladé holky skvěle zapadly. Už potřebujeme jen vylepšit souhru, hlásí kapitánka

Znojmo /ROZHOVOR/ – Kapitánka na nahrávce. Řeč není o žádné válečné situaci, ale o osmnáctileté volejbalové juniorce VK Pegas Znojmo-Přímětice Anně Leischnerové, která vede jako kapitánka znojemské hráčky v letošní sezoně první ligy juniorek. Spolu se svými spoluhráčkami v aktuální sezoně posbíraly prozatím čtyři body ze čtyř zápasů a patří jim střed tabulky.

Zaparkoval u vlakové stanice. Když muž vrátil, našel auto bez kol

Znojemsko - Nepříjmné překvapení čekalo v úterý na muže, který odcestoval vlakem ze stanice v Rakšicích. Ráno tam nechal zaparkované auto a když se vrátil, zjistil, že Ford Fusion je bez kol.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení