„Obnovou fontány napravíme chybu z roku 1897, kdy znojemští radní těsnou většinou hlasů rozhodli o jejím zbourání z ryze pragmatických úsporných důvodů i z důvodů ideologických,“ sdělil autor petice zastupitel Jiří Kacetl.

Petici už dostali na stůl znojemští radní. „Výsledky soutěže na novou kašnu jsme vyhlašovali už loni v červnu. Pokud by petenti už tehdy sbírali aktivně podpisy a předali nám petici v prosinci loňského roku, kdy se schvaloval rozpočet, mělo by jejich počínání logiku,“ reagoval místostarosta Jakub Malačka s tím, že nyní jde jen o zviditelnění autora petice před volbami.

Téměř čtyři sta podpisů má petice i v elektronické podobě. Petici podpořil i Radek Škrabal z Brna. „Ve Znojmě mám věrné přátele, které navštěvuji, a cítím se tam díky nim jako doma. Město mám prochozené a tato myšlenka obnovení kašny mě nadchla jako sochaře čerpajícího z bohaté národní sochařské tradice i jako častého návštěvníka města Znojma uctívajícího naše inspirativní historické památky,“ svěřil se Škrabal.

Petice vznikla letos v březnu jako protiváha návrhu moderní kašny, kterou na náměstí plánuje umístit znojemská radnice. „Vedení města připravuje výstavbu kašny v soudobém výtvarném pojetí dle vítězného návrhu vzešlého z architektonické soutěže na jaře 2019. Tuto podobu kašny zásadně odmítáme, neboť se svým tvaroslovím do prostoru historického náměstí nehodí a její uměleckou hodnotu vnímáme jako ryze průměrnou,“ sdělil již dříve Kacetl.

Ne všichni obyvatelé města však tvrdí, že se původní kašna na náměstí ve dnešní podobě hodí. „Kašnu a stromy bych na náměstí uvítala, přijdou tropická léta. Jenže se obávám, že tento druh kašny už se moc hodit na částečně zmodernizované náměstí nebude,“ konstatovala před časem Jana Svobodová.

Starosta Znojma Jan Grois připomíná, že o kašně se hovoří už dlouhé roky. „Jediný výsledek diskuzí byl, že náměstí zůstalo prázdné. Jedni chtějí historii a druzí modernu. Rozhodli jsme se proto dát slovo odborníkům na architekturu a vyhlásili jsme otevřenou architektonickou soutěž. Žádný z jednapadesáti návrhů neobsahoval repliku historické kašny,“ konstatoval letos v březnu Grois.

Vítězný návrh kašny má mít několik ochlazovacích módů a bude zvládat i vodní efekty. „Není reálné najít návrh, který by vyhovoval všem, a tohle je kompromis potvrzený odborníky,“ dodal starosta.