Odborníky na ochranu přírody trápí i daňci nebo některé druhy ryb. Potýkají se také s nepůvodními rostlinami.

Postupné snižování počtu muflonů provádí pracovníci parku podle svých slov v souladu se zákonem. „Muflona u nás před zhruba devadesáti roky vysadil člověk, aby ho lovil. Na přírodě Národního parku Podyjí působil značné škody, a proto se jeho stavy snaží Správa regulovat. Minulý rok jsme zastřelili deset kusů. Minimalizaci počtu muflonů má Správa ve svých strategiích už od počátku vzniku parku. Vše je v souladu s českými zákony i obecně uznávanými ochranářskými principy,“ uvedl mluvčí parku David Grossmann.

V době vzniku parku před dvaceti lety se počty mufloní zvěře v Podyjí pohybovaly okolo pěti set kusů. Dnes je jich mezi čtyřiceti až šedesáti. „Muflon je na území republiky geograficky nepůvodním druhem. Na krajině a přirozených společenstvech působí ohromné škody. Máme zničené skalní stepi, které mufloni vydupou naholo, nebo lesní údolí, kde místo sasanek, hrachorů, lilií a jaterníků rostou jen kopřivy a vlaštovičník. Místo je totiž přehnojené mufloním trusem a močí,“ přiblížil vedoucí Odboru péče o les Správy Národního parku Podyjí Petr Vančura.

V jiných místech Znojemska je muflonů jen minimum. V honitbách v okolí Moravského Krumlova se například kromě chovu v oboře trvale vůbec nevyskytuje. „Přechodně bývá v revírech Výrovka a Babyka v okolí Horních Kounic, Újezdu a Přešovic. V loňském roce byli v našich honitbách uloveni tři berani mimo oboru. Ale jednalo se o zvěř, která právě z obory, kvůli spadlému plotu, utekla,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí krumlovského úřadu Kamil Raboň.

Podle odborníků neulovili myslivci v okolí Znojma loni žádného muflona. „Tato zvěř velmi migruje a ulovit ji bývá problém. Za loňský rok jsme nestřelili jediný kus,“ dodal vedoucí oddělení lesy a myslivost při znojemském městském úřadu Jiří Semotam.

Park se však potýká i s dalšími živočichy a také rostlinami, které nejsou původní. „Problémy působí střevlička východní a karas stříbřitý. Tyto ryby odstraňujeme při výlovech nebo opravách vodních nádrží. Geograficky nepůvodních druhů rostlin se pak v Podyjí vyskytují desítky,“ řekla Lenka Reiterová, vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny ze Správy parku. Podle ní není v silách Správy všechny tyto druhy z prostoru parku odstranit. „Proto je péče věnována zejména druhům invazním, tedy těm, které vytlačují původní druhy rostlin a tím ničí přirozená společenstva,“ doplnila Reiterová. Nejproblematičtější jsou podle odborníků ze Správy netýkavka žlaznatá, křídlatka česká, bolševník velkolepý a trnovník akát.