„Tři z kandidátů i tentokrát vybere Správa parku. O ceně veřejnosti může však kdokoliv rozhodnout v naší online anketě," informoval David Grossmann ze Správy parku. Zúčastnit se online ankety mohou lidé právě na webových stránkách Podyjí www.nppodyji.cz, hlasovat tam lze až do 1. listopadu.

Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2015 pak Správa parku slavnostně vyhlásí v úterý 3. listopadu v 17.00 ve znojemském Domě umění.

A co se letos v nominacích také objevilo? Například „hmyzí hotel" ve vinohradu na Kraví hoře. Majitel pozemku tam vytvořil velkou „ubytovnu" pro volně žijící zvířata. „Suché dřevo i dutiny v kamenech a cihlách může využít rozmanitý hmyz, skládané kameny možná ocení i plazi či drobní savci. Nezištná nabídka úkrytu pro divoká zvířata, jimž je dnešní osídlená krajina čím dál těsnější, si zaslouží ocenění," píší správci parku na webu.

Mezi nominacemi je i oprava školy v Mašovicích. Obec jako vlastník budovy hodlala provést zateplení nejčastěji používanou metodou – obložením budovy zvenčí a provedením nové fasády. Tím by však došlo ke zničení nádherné štukové výzdoby, kterou fasádu opatřili její původní stavitelé. Po konzultaci na Správě parku zvolil proto investor složitější řešení, které ale umožnilo zachovat vnější výzdobu fasády.

Hlasovat lze ale i pro úklid divoké skládky Pod Kraví horou, v sousedství zahrádkářské kolonie. O úklid se postarali členové a příznivci neformálního sdružení Přátelé Dyjské vsi. V dubnu se sešli na místě a vlastními silami i nákladem místo vyčistili a odpad odvezli na skládku.

Letošní nominace:1. Hmyzí hotel ve vinohradu na Kraví hoře
2. Úklid divoké skládky v zahrádkářské kolonii na Kraví hoře
3. Oprava školy v Mašovicích
4. Oprava historické poklony u Onšova
5. Rekonstrukce stodoly v Popicích
6. Přeměna stodoly v Lukově
7. Vladimír Hanák – dlouholetá práce pro ochranu přírody Podyjí