Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Správce prodeje dostal další zakázku. Přímo

Znojmo - Novou a přímo zadanou zakázku dostalo od znojemské radnice sdružení administrující pro město rozsáhlý prodej bytů. Za půldruhého milionu zpracuje pro prodávané domy takzvané energetické štítky. Radnice argumentuje nutností rychle splnit novou povinnost, opoziční zastupitel apeluje na průhledný výběr dodavatelů.

14.2.2013 5
SDÍLEJ:

Městský úřad ve Znojmě. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

„Rada města bere na vědomí posouzení nabídky a protokol z jednacího řízení bez uveřejnění k veřejné zakázce na dodatečné služby spojené s prodejem městských bytů a jeho přípravou. Schvaluje dodatek ke smlouvě o příslušné veřejné zakázce. Dodatečné služby spočívají ve vyhotovení průkazů energetické náročnosti budovy pro domy v majetku města určené k prodeji," usnesli se v polovině ledna znojemští radní. Současně schválili, že sdružení firem Murom a Městská energie město za zpracování takzvaných energetických štítků zaplatí půldruhého milionu korun.

„Rozhodně nejde o nějaké vícepráce k původní zakázce na administrátora prodeje bytů. Nový zákon, platný od počátku letošního roku, uložil městu povinnost zpracovat pro veškeré nemovitosti určené k prodeji průkazy energetické náročnosti. Za neplnění této povinnosti hrozí od dubna citelné pokuty," argumentovala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Opoziční zastupitel Jiří Kacetl se nad postupem radních pozastavil. „Je to další velký obnos vynaložený na zakázku zadanou bez výběrového řízení. To, že zákon městu uložil novou povinnost, je samozřejmě nepříjemné, myslím ale, že by pořád ještě stihlo zakázku vypsat průhledněji. Mám za to, že to, aby město své zakázky soutěžilo transparentně a získávalo tak dodavatele co nejlevněji, je velmi vysoký veřejný zájem," uvedl Kacetl. Hrozby pokutami podle něj nejsou automatické. „U každé nové povinnosti úřady počítají s určitým obdobím tolerance. Navíc je něco zcela jiného, když například někdo svou povinnost úmyslně zanedbá a když na jejím naplnění pracuje, ale musí například vybrat dodavatele v transparentním řízení," podotkl opoziční zastupitel.

Koordinátor projektu za sdružení firem Murom a Městská energie Jan Štrof upozornil, že podle zákona musí podklady pro energetické průkazy zpracovat lidé s příslušnými odbornými osvědčeními. „My tyto techniky máme, do práce se pustili před zhruba dvěma týdny. Úzce spolupracujeme s městem, i tak jde ale o poměrně náročnou práci. K nezbytným výpočtům potřebujeme takové podklady, jako jsou půdorysy, řezy a podobně, ovšem zejména pro některé domy starší sta let projekty prostě nejsou a ani v archivu stavebního úřadu k nim nemají třeba i jen kousek papíru," vysvětloval Štrof.

Technikům podle něj úplně nepomůže ani to, že firma nedávno o domech sbírala a ověřovala základní informace, například o výměře bytů. „Dat je potřeba mnohem víc a v některých případech musíme do domů znovu. Měřit sílu zdí, zjišťovat stav střechy, zda a kdy byla zateplena a podobně. Teprve pak mohou naši experti začít počítat," popsal koordinátor.

Přesto odhaduje, že naprostou většinu domů jeho lidé zpracují do poloviny roku. „Do března jich bude hotových prvních patnáct, aby město mohlo podle předpisů odevzdat štítky novým společenstvím vlastníků bytů. Technici hlásí, že chtějí být hotoví do konce dubna. S ohledem na to, jak složité je získávání některých podkladů, považuji za přiměřené počítat spíše s dokončením v polovině roku. Celkem musíme zpracovat téměř sto osmdesát domů. Výsledná cena tedy odpovídá z naší strany nejnutnějším režijním nákladům," podotkl Štrof.

Autor: Martin Moštěk

14.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení