„Podle statistiky jsme loni zaevidovali šestapadesát trestných činů. Každý rok je to podobné. V prvních měsících letošního roku jsme však těchto trestných činů zaznamenali více. K desátému březnu už evidujeme třiadvacet případů,“ řekl mluvčí znojemské policie Jan Křepela. Policistům se podaří odhalit zhruba polovinu pachatelů.

V loňském roce šetřila policie škodu za sto tisíc korun. Vandal postříkal různými barvami fasádu jídelny, dveře a okna Základní školy JUDr. Mareše. Nečitelnými nápisy poškodil celkovou plochu osmdesáti metrů čtverečních. Také kvůli vandalství mají na této základní škole kamery. „Kamerový systém, který máme na několika místech, chceme ještě víc rozšířit. Pomocí otočné kamery můžeme zjistit vandaly, kteří se pohybují v parku blízko školy. S policií jsme už řešili případ počmáraných zdí. Chytili dvacetileté výrostky, kteří nám zničili stěny a způsobili stotisícovou škodu,“ řekl ředitel Základní školy JUDr. Mareše Miloslav Hubatka.

Sprejerstvím tráví dnešní mládež spoustu času a je to pro ni adrenalinový sport. Setkat se s graffiti je možné po celém území Znojma.
„Děláme preventivní akce na všech základních a středních školách. Tam se děti dozví, že sprejerství je trestný čin. Zaznemanal jsem, že tuto problematiku bohužel zlehčují i v televizi,“ popsal Křepela.

Velkým pomocníkem policie jsou v poslední době strážníci - psovodi. „Se svým psem jsem už několik sprejerů chytil. V tomhle jsme úspěšní. Předáme je pak státní policii,“ řekl strážník městské policie Pavel Beno.

Znojmo má první čtyři legální plochy pro sprejery, které vznikly na ulicích Holandská, Brněnská a Přímětická. Objevily se i za podpory soukromých společností. „Úmyslem města je nabídnout mladým lidem legální alternativu graffiti a současně snížit riziko poškozování soukromého majetku,“ řekla mluvčí města Denisa Šipošová. „Legální plochy mají svůj význam, ale tímto způsobem se sprejerství nedá zabránit. Do budoucna se bude muset přistoupit k přísnějším trestům,“ uvedl Křepela.

S vytvářením legálních ploch pro graffiti zásadně nesouhlasí Jaroslav Beránek. „Dávat sprejerům takzvané volné plochy je stejné, jako zlodějům při dopadení říct, zde krást nesmíš, ale o deset ulic dál ano. Je to špatné rozhodnutí městského úřadu, které naprosto nic nevyřeší,“ řekl před časem Beránek.