Od března však museli ve stacionáři začít vybírat víc. Podle jeho vedení je to kvůli požadavkům ministerstva práce a sociálních věcí. Příbuzným postižených se ale ceny zdají moc vysoké a uvažují o odhlášení ze stacionáře.

„Vedoucí stacionáře nás upozorňovala, že se cena o polovinu zvedne, ale v účtech stálo, že se zvýšila o sto procent. Spolkne to celou částku, kterou příbuzný od státu dostává. Na charitu je to dost a nemyslím si to sám. Když v dubnu přišlo vyúčtování podle nového ceníku, druhý den do stacionáře skoro nikdo nepřišel. A od té doby je také i můj příbuzný doma," uvedl rodinný příslušník jednoho z klientů stacionáře, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

Od roku 2007 dostávají znevýhodněné osoby příspěvek na péči, který je primárně určen právě na zaplacení péče a služby, jakou je stacionář svatého Damiána. „Předpokládali jsme, že stoprocentní částky vybírají pouze v pobytových zařízeních, kde jsou lidé po celý den. My takovou službou nejsme, a proto jsme vybírali jen pětačtyřicet procent z celkové hodnoty příspěvku. Z ministerstva po nás požadují, abychom vybrali všechno. Podle nás to ale nemá logiku. O lidi se mohou odpoledne starat rodiče, placení osobní asistenti," vysvětlil ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek.

Ministerstvo ale odmítá, že by na stacionář tlačilo, aby vybral co nejvíce peněz. „Každá organizace si výši úhrad stanovuje sama, ministerstvo určuje maximální výši úhrad za prováděné služby. Ta nesmí překročit sto dvacet korun za hodinový úkon, nebo sto šedesát korun za celodenní stravu čítající tři hlavní jídla," uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Ministerstvo vyplácí lidem v příspěvcích na péči 18 miliard korun ročně, ale ne všechny se do systému vrátí. „Postižení lidé dostanou peníze na ruku a mohou je použít na cokoli, proto jsme pod dvojím tlakem. Ministerstvo práce a sociálních věcí nám uděluje dotace podle toho, kolik z příspěvku na péči vybereme. Ale lidé se zvyšování cen za péči brání a pokud se odhlásí, vybereme peněz ještě méně," nastínil situaci Adámek.

První zdražení se uskutečnilo v roce 2009, kdy v charitě zvýšili vybranou částku na pětapadesát procent z celého příspěvku na péči. Už tehdy se podle Adámka mnozí ze stacionáře odhlásili. Vedení však odmítá, že by se teď kdokoli odhlašoval a ceny za služby prý ve většině případů nedosahují celých sto procent příspěvku na péči. „Chodí k nám dvacet čtyři lidí a smlouvu zatím nikdo nezrušil. Místo pěti dnů ale mnozí začali chodit jen na dva a je možné, že odejdou úplně," přiznává vedoucí stacionáře Soňa Foitová.

TOMÁŠ HAMBÁLEK